Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът опитва известна стабилизация след рязък ценови спад миналата седмица

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Петролните фючърси се търгуват около петъчните нива на затваряне по време на търговията в понеделник, следвайки рязкото им понижение през предходната седмица, тъй като подновените локдауни и по-бавният темп на ваксинация срещу Covid-19 в Европа продължават да се отразяват негативно на енергийните пазари с оглед на опасенията за по-слабо от очакваното икономическо възстановяване на стария континент.

Близо една трета от французите влязоха в едномесечен локдаун от събота, докато Германия планира да удължи строгите противоепидемични мерки в страната за пети пореден месец, според проектопредложение, което ще бъде обсъдено по-късно днес от канцлера Меркел и лидерите на 16-те федерални региони на страната.

Фючърсите на петрола Брент с доставка през май се търгуват около петъчното ниво на затваряне към $64,50 за барел, отскачайки от сутрешно дъно около $63,45 за барел.

Фючърсите на американския лек суров петрол WTI с доставка през април пък се повишават с 0,29% към $61,60 в началото на търговията в САЩ, след като по-рано през деня се понижиха към $60,40 за барел.

Тази частична ценова стабилизация е факт, след като през миналата седмица петролните фючърси отбелязаха най-солидно поевтиняване от октомври 2020 г. насам, като фючърсите на петрола Брент загубиха 6,8% от стойността си, а тези на американския лек суров петрол се понижиха с 6,4 на сто.

Техният най-драматичен цени спад беше през миналия четвъртък, когато петролът Брент поевтиня с 6,9%, а американският WTI със 7,1% - най-солиден ценови спад и при двата типа фючърси в рамките на една сесия на търговия от юни 2020 г. насам.

Докато едно по-всеобхватно икономическо възстановяване остава все още не много вероятно, изпълнителният директор на Saudi Aramco Амин Насър продължава да бъде оптимист по отношение на перспективите за най-големия износител на петрол в света по-късно през годината.

В неделя Амин Насър заяви, че глобалното търсене на петрол е на път да достигне 99 милиона барела дневно до края на 2021 г. благодарение на усилените програми за ваксинация срещу коронавирус, съобщава Ройтерс.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна