Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът поевтинява заради притеснения за завръщане на иранските доставки

Петролните фючърси поевтиняват с около 1% по време на търговията в четвъртък с оглед на опасения относно евентуалното завръщане на доставките на петрол от страна на Иран. Инвеститорският оптимизъм за предстоящия летен сезон на пътуванията в САЩ и Европа обаче компенсира част от тези притеснения.

При 9,5 милиона барела на ден, търсенето на бензин в САЩ е само малко под обичайното ниво за това време на годината, посочи петролен анализатор на Commerzbank.

Фючърсите на петрола брент с доставка през август поевтиняват с 1% към 68 долара за барел, докато юлските фючърси на американския лек суров петрол WTI се понижават с 0,98% към 65,50 долара за барел.

Основната причина за известния ценови натиск в последно време са тревогите около потенциалното връщане на иранските доставки, тъй като се възобновяват недиректните преговори, насочени към съживяване на т.нар. иранско ядрено споразумение от 2015 г., след като през последния кръг от преговорите беше отчетен напредък.

За петролния пазар "ядреното споразумение и санкциите на САЩ срещу Иран ще продължават да накланят везните, тъй като те ще определят дали износът на ирански петрол ще успее да се върне на пазара“, коментира анализаторът на Commerzbank.

Иран и световните сили водят преговори във Виена от април насам, за да разработят стъпки, които Техеран и Вашингтон трябва да предприемат, за да бъдат премахнати санкциите срещу Иран, включително върху енергийния му сектор, заради неговата ядрена програма.

Това ще представлява сериозен въпрос за следващото заседание на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни като "ОПЕК +", което ще се проведе на 1-ви юни. На него производителите ще трябва да преценят дали да променят плановете си за облекчаване на производствените ограничения по отношение на перспективите за завръщане на петролните пазари на иранските доставки.

Анализатори смятат, че всяко едно увеличение на доставките от Иран ще бъде само постепенно, като JPMorgan изчислява, че Иран може да добави 500 000 барела на ден до края на тази година и още 500 000 барела на ден до август 2022 г.

От друга страна обаче има подобряване на данните за мобилността в Европа и САЩ с оглед на процеса на ваксинация срещу Covid-19 и разхлабването на противоепидемичните ограничителни мерки.

Евентуалното удължаване на извънредните мерки срещу Covid-19 в Япония обаче може да подсили загрижеността относно растежа на петролното търсенето при четвъртия по големина вносител на петрол в света.

Като цяло петролът остава да се търгува в относително тесен диапазон. Петролът брент опитва стабилизация между 65 и 70 долара за барел.

Графика петрол брент/долар


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна