Петролните фючърси продължиха да поскъпват и през петъчната търговия заради поевтиняването на долара на валутните пазари и очакванията за нарастващо търсене на черното злато с оглед на успешните ваксинационни програми срещу Covid-19 в САЩ и Великобритания и свързаното с тях по-нататъшно облекчаване на противоепидемичните ограничителни мерки.
Фючърсите на петрола Брент поевтиняват слабо в края на търговията към 71,78 долара за барел, след като по-рано през деня успяха да преодолеят нивото от 72,00 долара за пръв път от месец май 2019 г.
В същото време американският лек суров петрол WTI бележи ново поскъпване с 1% към 69,76 долар за барел, достигайки най-високо ниво от октомври 2018 г.
Поскъпването е факт, въпреки че по-рано тази седмица участниците във формата "ОПЕК +" се съгласиха да продължат с договореното от тях постепенно увеличаване на съвместното петролно производство.
Днешното поевтиняване на долара след по-слаби от очакваното данни за пазара на труда в САЩ през май обаче допринесе за нарастването на петролните фючърси, тъй като това прави петрола по евтин за притежателите на други валути.
Фючърсите на петрола Брент са на път да отбележат седмично поскъпване с над 2,5%, докато тези на американския лек суров петрол - с цели 4 на сто, като това би представлявало повишение и за двата тип фючърси за втора поредна седмица.
Възходящото ценово движение през отминаващата седмица беше подкрепено и от сигналите за забавяне на преговорите между САЩ и Иран относно ядрената програма на Техеран, което пък снижи очакванията за скорошно възстановяване на иранския петролен износ.
Рисковете за перспективите за повишаващо се търсене на петрола остават свързани с покачването на нивата на коронавирусни инфекции и бавните темпове на ваксинации срещу Covid-19 в Азия, което може да доведе до по-бавно отваряне наново на икономиките, посочват някои анализатори на петролните пазари.
Графика на петрола Брент / щатски долар