Няма да гласуваме за предложената от ВМРО-ДПМНЕ резолюция за преговорите с България, ако името на страната остане изписано по начина, в който е внесен текстът, заяви премиерът на РС Македония Зоран Заев.
„Тук не става въпрос за проява на инат или за капризи. Става въпрос за принципи, за Конституцията. Неприемливо е премиерът, управляващото мнозинство и институциите да гласуват в противоречие с Конституцията. Това изпраща сигнал, че дерогираме цялата система”, каза той в отговор на журналистически въпрос и подчерта, че Конституцията трябва да се спазва.
Според Заев важното е, че има съгласие по същността и съдържанието на резолюцията.
Правителството и управляващото мнозинство представляват същевременно държавната система и не е допустимо да приемат нещо, което противоречи на Конституцията или на Закона за ратифициране на Преспанския договор, каза той.
Премиерът съобщи, че са водени разговори с най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ за намиране на решение. Заключението било, че процесът трябва да продължи, но обсъжданията трябва да бъдат в съответствие с Конституцията.
„Ние ще подкрепим текста, предложен от ВМРО-ДПМНЕ, но очакваме гъвкавост от тяхна страна, за да не изпадаме в ситуация, при която институциите да бъдат принудени да нарушават Конституцията”, заяви Зоран Заев.
БГНЕС припомня, че на 4 юли депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски обяви текст на проект на резолюция във връзка с преговорите с България. Целта ѝ е да очертае т.нар. червени линии, с които да се съобразяват преговарящите, ако текстът бъде гласуван от македонския парламент.
В резолюцията се настоява „преговорите да се водят на равноправна и принципна основа при задължително спазване на международното право, без никакви условия от едната или другата страна и при зачитане достойнството на македонския народ”. Подчертават се „автохтонността на македонския народ и неговите историческа, езикова и религиозна приемственост”, съществуването на македонски език с неговите диалекти и териториална и времева приемственост, както и македонската идентичност, която „води своята легитимност от многовековните традиции, предания, обичаи, колективна памет, манталитет, език, артикулирана осъзнатост за етнокултурна уникалност, колективна приемственост, уважение към традиционните религиозни институции и наратива за принадлежност на определена географска и историческа територия”.
Коалиционният партньор на управляващите Демократичен съюз за интеграция (ДС) обяви, че този процес трябва да започне от нулата, всички партии заедно да постигнат консенсус, а решението да не бъде налагано от една политическа сила.
Македонският министър на външните работи Буяр Османи заяви, че е необходимо да бъде постигнат политически консенсус между политическите партии в РСМ преди гласуването на резолюцията с "червените линии" за преговорите с България.
Премиерът Заев заяви миналата седмица, че СДСМ подкрепя съдържанието на предложената резолюция относно македонската идентичност и език, но не може да приеме текст, в който не е изписано конституционното име на страната – Република Северна Македония. Това предизвика недоволството на вносителя ВМРО-ДПМНЕ, която обвини управляващите, че разединяват страната.
"Фактът, че СДСМ реши да промени позицията си за трети път и да повдигне въпроси, които не са свързани със съдържанието на резолюцията, за съжаление отслабва позициите на Македония при каквито и да е бъдещи разговори с България", се казва в позицията на опозиционната партия.