Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Google Maps ще известява за горски пожари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Google Maps пусна предупредителна нова функция, която ще ви помогне да се спасите от смъртоносни горски пожари.

От октомври нов опция за указание за пожар ще се присъедини към другите филтри на Google Maps, които показват състоянието на трафика, обществения транспорт и велосипедните маршрути, съобщи Евронюз.

В блог, публикуван в сряда, директорът на Google Earth & Earth Engine Ребека Мур заяви, че функцията ще даде на потребителите лесен начин да бъдат информирани за множество пожари наведнъж.

За функцията с указание за горски пожар е отговорен факта, че изменението на климата направи горските пожари все по-често срещани, каза Google.

Според Европейската агенция по околна среда, през 2018 г. горски пожари са възникнали в повече европейски страни от всякога.

Указанието на горски пожар ще бъде разпространено по целия свят от тази седмица, каза Google, в опит да помогне на хората да вземат "бързи, информирани решения по време на извънредни ситуации".

„Просто докоснете "пожар", за да видите наличните връзки към ресурси от местните власти, като уебсайтове за спешни случаи, телефонни номера за помощ и информация и подробности за евакуация“, пише Мур.

Потребителите в САЩ, където горските пожари са изгорили почти 10 000 жилища само през 2020 г., ще имат достъп до бързи актуализации за размера и разпространението на всеки пожар, както и информация за това кога състоянието на пожара е актуализирано за последно.

Google заяви, че се надява да предостави по-подробна информация и на други страни "през ​​следващите месеци", започвайки от Австралия, където пожарите изгориха 186 000 квадратни километра земя миналата година - площ почти два пъти по-голяма от Португалия.

Мур разкри също, че Google ще разшири своя инструмент Tree Canopy Insights до 100 града по света, спрямо сегашните 15 в САЩ. Инструментът използва въздушни изображения и изкуствен интелект, за да идентифицира градските райони, които са изложени на риск от значително повишаване на температурата по време на екстремни метеорологични условия - така наречените „топлинни острови“. С данните на Tree Canopy местните власти имат свободен достъп до информация за това къде да засаждат дървета, за да увеличат сянката, да намалят топлината и да смекчат тези неблагоприятни ефекти“, пише Мур.

През юли, когато части от американския северозапад и Канада преживяха историческа гореща вълна, експертът по градско горско стопанство Рене ван дер Велде каза пред Евронюз, че дърветата са основен инструмент за понижаване на температурата в градовете.

„Трябва да направим един вид промяна на парадигмата в мисленето за градовете, да поддържаме нашите дървета и зелени площи живи и спасяващи“, каза той.

Мур също обяви нов инструмент за създаване на адреси, който според нея ще опрости процеса на добавяне на местоположения и пътища към картата в селските райони и развиващите се страни.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени