Петролът Брент поскъпна в началото на търговията в четвъртък до нов тригодишен връх малко над 86 долара за барел в резултат на продължаващото ограничено предлагане и глобалната енергийна криза.
Декемврийските фючърси на петрола Брент нараснаха за кратко до 86,10 долара за барел, достигайки ново най-високо ценово ниво от октомври 2018 г. и отправяйки поглед към ценовия връх от септември 2018 г. около 86,74 долара за барел
По същото време фючърсите на американския лек суров петрол WTI поскъпнаха до нов 7-годишен ценови връх около 83,96 долара за барел (най-високо ниво от октомври 2014 г.).
Подкрепа за това поредно възходящо движение оказаха вчерашни данни на Енергийната информационна администрация на САЩ, според които американските складови запаси на суров петрол се свиха изненадващо през последната седмица с 431 хил. барела при очаквания за растеж с над 1 млн. барела, както и факта, че запасите на суров петрол в най-големия петролен хъб в страната - "Кушинг" се понижиха до тригодишно дъно.
След достигането на ново многогодишни върхове обаче, петролните фючърси поевтиняха с около 1%, тъй като някои инвеститори предпочетоха да реализират печалби от отворените от тях дълги позиции, опасявайки се, че силното поскъпване в последно време вече изглежда прекомерно.
В ранния следобед фючърсите на петрола Брент се понижават с 1,15% към 84,85 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол - с 0,7% към 82,85 долара за барел.
Графика на петрола Брент / долар
"Свидетелите сме на известна низходяща корекция, но общите настроения като цяло остават за поскъпване на петрола, тъй като няма голямо увеличение на производството от страна на САЩ или на ОПЕК“, посочи пред Ройтерс Сатору Йошида, стоков анализатор от Rakuten Securities.
Цената на петрола Брент се повиши с над 60% от началото на годината, подкрепена от сдържаното нарастване на доставките от членовете на формата "ОПЕК +", както и заради глобалната енергийна криза с въглищата и природния газ, която доведе до преминаването към петрол при производството на електроенергия.
Текущото известно поевтиняване на петрола се дължи отчасти и на спада на цените на въглищата и природния газ, като в Китай цената на въглища падна в четвъртък с 11%, задълбочавайки низходящото движение през последните дни, след като Пекин сигнализира, че може да се намеси (да интервенира), за да ограничи ценовия растеж.
Това два основание на някои анализатори да предполагат, че се увеличава вероятността за по-рязък петролен ценови спад в краткосрочен план. Мнозинството от тях обаче продължават да прогнозират по-нататъшно повишаване на цените, тъй като членовете на "ОПЕК +" вероятно ще се придържа към плана си за умерено увеличаване на петролното производство, като очакват търсенето да достигне нивата от преди коронавирусната пандемия.
Анализатори от швейцарска банка UBS обявиха в четвъртък, че очакват петролът Брент да поскъпне към 90 долара за барел периода между този декември и март догодина.