Бившият финансов министър на Афганистан обвини за падането на правителството корумпирани служители, които са измислили „войници призраци“ и са взимали пари от талибаните, пише БГНЕС, като цитира Би Би Си.
Пред британската медия Халид Пайенда казва, че повечето от 300 000 войници и полицаи в счетоводството на правителството на практика не са съществували. Според него фантомният персонал е добавен към официалните списъци, за да могат генералите да приберат заплатите им.
Талибаните бързо взеха контрола над Афганистан през август, след като американските сили се оттеглиха след 20 години в страната.
Пайенда, който подаде оставка и напусна Афганистан с напредването на ислямистката групировка, посочва, че записите, показващи че силите за сигурност са значително превъзхождащи талибаните, са неверни.
„Начинът, по който беше направена отчетността, беше като се пита началника в тази провинция колко хора има и въз основа на това бихте могли да изчислите заплатите и разходите за дажби и те винаги ще бъдат завишени“, казва бившият министър на водещия в Би Би Си Ед Бътлър.
Според Халид Пайенда числата може да са били завишени повече от шест пъти и включват „дезертьори и мъченици, които никога не са били отчетени, защото някои от командирите са държали банковите им карти“ и са теглили заплатите им, твърди той.
Отдавна има въпроси относно броя на афганистанските войски.
Доклад от 2016 г. на Специален главен инспектор на САЩ за възстановяване на Афганистан (Sigar) твърди, че „нито Съединените щати, нито техните афганистански съюзници знаят колко афганистански войници и полицаи всъщност съществуват, колко всъщност са на разположение за служба или, по-широко, истинската природа на техните оперативни способности".
В по-скорошен доклад Sigar се изразяват „сериозни опасения относно разяждащите последици от корупцията... и съмнителната точност на данните за действителната сила“ на формированията.
В интервюто Халид Пайенда твърди още, че на войските, които наистина са съществували, често не им е било плащано навреме, докато има генерали, които са били "двойно подплатени" - взимат правителствените си заплати и след това също приемат плащания от талибаните, за да се оттеглят без бой.
"Цялото усещане беше, че не можем да променим това. Така работи парламентът, така работят губернаторите. Всички биха казали, че потокът е мътен от самия връх, което означава, че самият връх е замесен в това", каза Пайенда.
Той добави, че Западът е "част от" някои от провалите в Афганистан и определи участието на САЩ и НАТО в страната като "страхотна пропусната възможност".
При изтеглянето на САЩ от Афганистан в края на август беше съобщено, че военно оборудване на стойност милиарди долари, от хеликоптери Black Hawk до M-16 щурмови винтовки вариант А-29, са попаднали в ръцете на талибаните.