Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четирима астронавти излетяха към МКС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След серия от отлагания частната компания на Илон Мъск SpaceX изстреля четирима астронавти към Международната космическа станция по време на мисията "Crew-3".

На Орбиталната станция в момента работи само един астронавт от САЩ, след като астронавтите от по-ранната мисия Crew-2 се прибраха на Земята в неделя.

Раджа Чари от Crew-3, Кайла Барън и Том Маршбърн от Съединените щати, както и Матиас Маурер от Германия излетяха на борда на капсула Crew Dragon, фиксирана към ракета Falcon 9 в 21:03 часа местно време (02:03 GMT в четвъртък) от Космическия център "Кенеди" във Флорида. Стартирането беше приветствано с аплодисменти в контролната зала на SpaceX.

Космическият кораб, наречен Endurance, ще се скачи с МКС в 19:10 ч. четвъртък (0010 GMT петък).

Астрнавтите Матиас Маурер, Том Маршбърн, Раджа Чари и Кайла Барън преди излитането

Асоциираният администратор на НАСА и бивш астронавт Боб Кабана описа изстрелването като "фантастично".

„Мисля, че това е невероятно време за космическата програма на Америка. Определено сме в преломна точка“, добави той.

Първоначално полетът беше отложен от 31 октомври първо заради времето, а след това заради „малък медицински проблем“, засягащ един човек от екипажа. НАСА не каза кой от астронавтите е изпитал неразположение, но съобщиха, че няма общо с Covid.

Чари, полковник от военновъздушните сили на САЩ, командва мисията и прави първото си пътуване до Космоса, заедно с Барън и Маурър.

Маршбърн, лекар, лети на борда на космическа совалка през 2009 г. и на руски космически кораб "Союз" в мисия от 2012-13 г.

Барън, който заедно с Чари беше избран за екипа на астронавтите на НАСА през 2017 г., преди това е служил като офицер на подводници за ВМС, докато Маурер, инженер по материалознание, ще стане 12-ият германец в космоса.


Crew-3 е част от мултимилиардното партньорство на НАСА със SpaceX, договор за което бе подписан след прекратяването на програмата Space Shuttle през 2011 г.. Партньорството има за цел да възстанови капацитета на САЩ за извършване на човешки космически полети.

Шефът на НАСА Бил Нелсън каза в "Туитър", че е присъствал на изстрелването.

„Виждаме силата на американската изобретателност пред очите си“, написа той след излитането на ракетата, като приветства партньорството между НАСА и SpaceX. „С божествена скорост, Crew-3 – нямам търпение да видя всичко, което постигате!“, допълни той.

Четиримата астронавти ще прекарат шест месеца в орбиталната станция и ще проведат изследвания, за да помогнат бъдещото изследване на дълбокия Космос.

Научните акценти на мисията включват експеримент за отглеждане на растения в Космоса без почва или друга растежна среда, и друг за изграждане на оптични влакна в микрогравитация, които предишни изследвания предполагат, че ще бъдат по-добри по качество от тези, направени на Земята.

Астронавтите Crew-3 също ще провеждат космически разходки, за да завършат надграждането на слънчевите панели на станцията и ще присъстват на две туристически мисии, като посрещнат японски посетители на борда на руски космически кораб "Союз" в края на годината, както и екипажа на Space-X Axiom, - проект, който трябва да стартира през февруари 2022 г.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени