Петролът брент поскъпва във вторник към 82 долара за барел, намирайки подкрепа от ограниченото предлагане и надеждите, че бързо растящият брой на новите случаи на Covid-19 заради силно заразния вариант Омикрон няма да попречи на глобалното икономическо възстановяване и на продължаващото възстановяване на петролното търсене.
Допълнителното повишение на петролните доставки от страна на ОПЕК е под допустимото им увеличение, според споразумението във формата "ОПЕК +", поради липса на капацитет в някои страни-производителки. В същото време големите икономики по света избегнаха връщането към тежки локдауни, дори когато случаите на коронавирус се увеличават с голям скорост.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през март нараства през следобедната търговия с малко над 1% към 81,75 долара за барел, като по-рано през деня дори достигнаха за кратко до 82,25 долара за барел.
Фючърсите на американския лек суров петрол WTI с доставка през февруари пък поскъпват с 1,3% към 79,25 долара за барел.
Петролът Брент поскъпна с около 50% през 2021 г. и продължава възходящия си тренд в началото на 2022 г., тъй като инвеститорите предполагат, че коронавирусният вариант Омикрон ще има ограничено влияние върху петролното търсене.
В същото време има известно отслабване на щатския долара спрямо останалите водещи валути, което по принцип е в подкрепа на цените на петрола, тъй като прави петролът по-евтин за тези, разполагащия с други валути и допринася за за подобряване на инвеститорския риск-апетит.
Вниманието на участниците на петролните пазари се насочва към очакваните късно тази вечер редовни данни на Американския петрол институт (API) за складовите запаси на важната енергийна суровина през последната седмица.
Графика петрол Брент / долар