Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тексас съди Meta заради практиките на Facebook за разпознаване на лица

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Главният прокурор на Тексас Кен Пакстън заведе в понеделник дело срещу Meta Platforms Inc., компанията майка на Facebook, съобщи "Уолстрийт джърнъл".

Тексас обвинява "Фейсбук", че дългогодишната и сега преустановена употреба на технологията за разпознаване на лица е нарушавала в продължение на десетилетие защитата на поверителността на този щат по отношение на личните биометрични данни.

Делото, заведено в щатския окръжен съд в Маршал от главния прокурор на Тексас Кен Пакстън, иска граждански санкции в размер на стотици милиарди долари, според лице, запознато с въпроса, посочва "Уолстрийт джърнъл".

В изявление на прокурор Пакстън се посочва, че заснемането от страна на компанията на лицевата геометрия на снимки, които потребителите са качвали от 2010 г. до края на миналата година, е довело до "десетки милиони нарушения" на закона на Тексас.

"Facebook тайно събира най-личната информация на тексасците – снимки и видеоклипове – за собствената си корпоративна печалба. Законът на Тексас забранява от повече от 20 години насам такова събиране на данни без информирано съгласие. Докато обикновените тексасци са използвали "Фейсбук", за да споделят невинно снимки на любими хора с приятели и семейство, сега знаем, че Facebook нагло е игнорирал законите на Тексас през последното десетилетие", каза още Пакстън, съобщава финансово издание.

Преди време "Фейсбук" постигна споразумение за около 650 млн. долара по друго дело относно практиките на компанията за разпознаване на лица. Този колективен иск, заведен през 2015 г., беше подведен под закона за биометрична поверителност на щата Илинойс, който в някои отношения е подобен на закона на Тексас. И двата закона изискват съгласието на лицата, преди техните биометрични идентификатори да могат да бъдат заснети.

Делото в Тексас – по-специално размера на исканите граждански финансов санкции – сочи за въздействието, което все по-широко разпространените закони за поверителност могат да имат върху операциите на големите технологични компании, отбелязва "Уолстрийт джърнъл".


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна