Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отскок на японската икономика в края на 2021 г.

Японската икономика отбеляза подем през последното тримесечие на 2021 г., тъй като намаляващите случаи на заразени с Covid-19 допринесоха за стабилизация на потреблението, но растящите разходи за суровини и силната вълна с инфекции на варианта Омикрон в началото на текущата година могат да помрачат перспективи в близките месеци.

Междувременно управителят на Японската централна банка Харухико Курода подчерта ескалиращото напрежение около Украйна като нов риск за прогнозата на централната банка за умерено икономическо възстановяване.

Брутният вътрешен продукт на Япония нарасна през четвъртото тримесечие на 2021 г. с 1,3% спрямо предходните три месеца, когато се сви с 0,7%.

Спрямо година по-рано БВП на третата по сила икономика в света се разшири с 5,4% през последните три месеца на предходната година след спад с 2,7% през третото тримесечие.

Икономическият подем в края на 2021 г. се дължеше в най-голяма степен на повишение на частното потребление с 2,7% спрямо предходното тримесечие (когато се сви с 0,9%), което по принцип формира над 50% от японския БВП. Увеличаването на потребителските разходи беше факт, след като през октомври японските власти сложиха край на противоепидемичните ограничения.

В същото време държавните разходи се свиха с 0,3% след повишение с 1,1% през третото тримесечие, докато капиталовите разходи се повишиха с 0,4 на сто. Японският износ на стоки и услуги се повиши през последното тримесечие на 2021 г. с 1%, докато вносът се понижи с 0,3 на сто.

Промяна на БВП (тримесечие спрямо тримесечие)


За цялата 2021 г. БВП на Япония се увеличи с едва 1,7% след спад с 4,5% през 2020 г. (първата пандемична година) и понижение с 0,2% през 2019 г.

Някои икономисти очакват обаче ново свиване на японската икономика през настоящото тримесечие, тъй като нарастващите случаи на силно заразния коронавирусен вариант Омикрон вероятно ще възпрепятстват пазаруването от страна на домакинствата, като в същото време прекъсванията във веригите на доставки вредят на промишленото производство.

Рекордният скок на Омикрон случаите принуди правителството да наложи отново известни ограничения в повечето японски региони и да запази границите затворени, което вероятно ще намали потреблението в началото на 2022 г.

Нарастващите инфекции също така принудиха някои предприятия да спрат производството, причинявайки прекъсвания на производството и забавяне на доставките на автомобилни гиганти като Toyota Motor Corp.

Повишаващото се напрежение около кризата Русия-Украйна пък може да има неблагоприятни последици за глобалния и в частност за японския икономически растеж, ако предизвика скок в цените на горивата и суровините.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени