Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст на цените на петрола и газа след новите западни санкции спрямо Москва

Петролът Брент поскъпна обратно над 100 долара за барел, а цената на природния газ в Европа скочи с цели 36% към 127 евро за мегаватчас с оглед на подновените страхове за нарушаване на енергийните доставки заради ескалиращите западни санкции спрямо Москва и решението да руския президент Путин да нареди "специална готовност" на ядрените сили в страната.

В началото на търговията в понеделник фючърсите на петрола Брент с доставка през май скочиха за кратко обратно към 105 долара за барел, непосредствено под 7-годишния връх от 105,79 долара за барел, достигнат в началото на руската инвазия в Украйна през миналата седмица. Последва известно отстъпление на цените към 102 долара за барел. Априлските фючърси на Брент, изтичащи днес, пък нарастват към 99 долара за барел.

В същото време фючърсите на америкаснкия лек суров петрол WTI се повишават с над 4% към 96 долара за барел, като по-рано в понеделник поскъпнаха към 99,10 долара за барел. В началото на руската инвазия в Украйна през миналата седмица американският петрол поскъпна до 7-годишен връх от 100,54 долара за барел.

Ядреното предупреждение на Путин и западните ограничения върху руските банкови плащания (изключване на някои руски банки от системата SWIFT и замразяване на външните активи на Руската централна банка) засилиха опасенията, че доставките на петрол от втория по големина производител в света могат да бъдат нарушени. На Русия се падат около 10% от световните доставки на петрол, напомня Ройтерс.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


В неделя "Бритиш петролиум" (BP) откри нов фронт в кампанията на Запада за изолиране на руската икономика, като реши да напусне своите руски петролни и газови инвестиции, като това е най-агресивният ход досега на дадена компания в отговор на нахлуването на Москва в Украйна.

BP обяви, че продава дела си от 19,75% в 19,65% в руския петролен гигант "Роснефт" заради инвазията на Русия в Украйна, въпреки че това ще струва на британската компания загуби в размер до 25 млрд. долара в края на първото тримесечие на годината.

Междувременно от Техеран обявиха, че иранскатя ядрена сделка е финализирана на 98%. Тази информация може да парира част от новото поскъпване на петрола, тъй като евентуално подонвяване на ядреното споразумение от 2015 г. и премахването на санкциите, наложени на Иран, може да доведе до излизане на иранския петрол на международния пазар.

Природният газ в Европа пък поскъпна драстично в началото на днешната търговия с цели 36% към 127 евро за мегаватчас, преди да опита стабилизация около 112 евро, нараствайки в рамките на деня с около 20%. В началото на руската инвазия в Украйна на 24-ти февруари фючърсите на нидерландския газов хъб TTF скочиха с над 50% към 144 евро за мегаватчас.


Графика на газовите TTF фючърси (в евро за мегаватчас)


Европа зависи от Русия за повече от една трета от доставките си на природен газ, като голяма част от синьото гориво преминава през тръбопроводи, пресичащи Украйна, което прави стария континент уязвим от срив в доставките преди края на зимния отоплителен сезон.

Междувременно руската държавна газова компания "Газпром" заяви в понеделник, че продължава да доставя газ за Европа през Украйна в съответствие с исканията на клиентите.

Другият важен руски тръбопровод "Ямал-Европа", преминаващ през Беларус и Полша, премина обратно в реверсивен режим и в понеделник сутринта продължава да доставя газ на изток - от Германия към Полша - при повишени нива, показват данни на германския мрежов оператор Gascade, цитирани от Ройтерс.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна