Лидерите на Групата най-богати седем държави (Г-7) обявиха в четвъртък, че ограничават използването на злато от Руската централна банка при трансакциите, докато САЩ обявиха нов кръг от санкции, насочени срещу повече от 400 елита и членове на руската Държавна дума, съобщава "Асошиейтед прес".
Предишните санкции, насочени към руския елит, централната банка на страната и президента Владимир Путин не повлияха на руските златни запаси. Русия държи около 130 милиарда долара под формата на златни резерви, като Централната банка на страната обяви на 28 февруари, че ще възобнови изкупуването на злато на вътрешния пазар на благородни метали.
Това решение на Групата на най-богати седем държави беше представено в четвъртък, когато лидерите на Г-7 се срещнаха в централата на НАТО в Брюксел, за да засилят икономическите санкции, наложени на режима на Владимир Путин в резултат на инвазията на Русия в Украйна.
"Лидерите на Г-7 и ЕС ще продължат да работят съвместно, за да притъпят способността на Русия да разполага с международните си резерви, за да подкрепи руската икономика и да финансира войната на Путин, включително като ясно посочат, че всяка сделка, включваща злато, свързана с Централната банка на Руската федерация, е покрита от съществуващи санкции“, се казва в изявление на Белия дом.
Решението за замразяване на руските валутни резерви миналия месец беше определено от редица официални лица като най-мощната санкция, която съюзниците наложиха в отговор на инвазията в Украйна. Руският финансов министър каза по-рано този месец, че в резултат на това страната е загубила достъп до около половината си валутни резерви.
Високопоставен служител на администрацията на Байдън каза, че златните резерви на Русия вероятно се оценяват на между 100 милиарда и 140 милиарда долара и има признаци, че централната банка на страната се стреми да ги използва, за да "подкрепи рублата"
Представители на Белия дом заявиха в четвъртък, че този ход допълнително ще притъпи способността на Русия да използва международните си резерви, за да подкрепи руската икономика и да финансира войната си срещу Украйна.Междувременно администрацията на Байдън обяви още санкции срещу 48 руски държавни отбранителни компании, 328 членове на руската Думат (долната камара на руски парламент) и десетки лица от руския елит. Самата руска Дума като субект също беше посочена в новите санкции. САЩ наложиха санкции и на Херман Греф - ръководителя на най-голямата руска финансова институция "Сбербанк".
Също днес и Великобритания наложи допълнителни санкции на руски лица и организации, включително и на Херман Греф.
Г-7 и Европейският съюз също така обявиха ново усилие за споделяне на информация и координиране на отговорите, за да попречат на Русия да избегне въздействието на санкциите, които западните държави наложиха след инвазията в Украйна на 24 февруари.