ЕК: Плащането от страна на ЕС за руски газ в рубли би нарушило режима на санкции
публикувано на 14.04.22 в 15:21
Плащане на руския газ в рубли
Снимка: Алами/Ройтерс
Плащането на руския газ в рубли от купувачи от Европейския съюз би нарушило санкционния режим на ЕС срещу Москва, се казва във вътрешна бележка на Европейската комисия, цитирана от Ройтерс.
В бележката, в която се изяснява, че е техническа, предварителна и се основава на неофициален превод на руския президентски указ от 31-ви март, се казва, че законът добавя няколко нови нива на задължения за купувачите на газ от ЕС, премахвайки от техните ръце ефективното завършване на покупката на синьо гориво.
"Този механизъм (плащането за газа в рубли) би довел до нарушаване на съществуващите ограничителни мерки на ЕС, приети по отношение на Русия, на нейното правителство, на Централната банка на Русия и на техните пълномощници, както и общата широка забрана за заобикаляне и на ограничителните мерки на ЕС“, се казва още във вътрешната бележка на Комисията.
Указът на руския президент Владимир Путин от 31-ви март наложи задължение на купувачите от ЕС да открият най-малко две специални сметки – една за евро или долари и една за рубли – в "Газпромбанк" и да насочват всички плащания за газ през тази банка.
Всеки купувач от ЕС на руски газ все още ще трябва плати на "Газпромбанк" във валутата на договора – евро или долари – но покупката ще бъде завършена само след като 'Газпромбанк" обмени валутата в рубли в сделка с Руската централна банка, след което да депозира рублите във втората сметка.
"Ефектът е, че плащането се извършва не във валутата, установена по договора в момента, в който е депозирана по сметките, а по-скоро само в неизвестен и неопределен момент, след като чуждестранната валута бъде конвертирана в рубли и кредитирана по втората специална сметка“, се казва още в техническата бележка на Комисията.
ЕК отбелязва, че процесът ще бъде изцяло контролиран от Русия, лишавайки европейските компании от контрол върху техните средства от момента на плащането и въвеждайки непредвидими допълнителни разходи.
"Руската държава, чрез своята централна банка, има пълен контрол върху чуждестранната валута, която може да манипулира изцяло в своя собствена полза", се казва в бележката на ЕК, посочвайки прилагания обменен курс.