Американският лекоатлет Джим Торп беше възстановен като единствен победител в петобоя и десетобоя на Олимпийските игри през 1912 година в Стокхолм (Швеция), почти 110 години след като златните медали му бяха отнети за нарушаване на стриктните правила за аматьори по това време, съобщи агенция АП
Международният олимпийски комитет (МОК) планираше да обяви промяната по време на 110-ата годишнина от триумфа на Торп, който по-късно бе наречен от краля на Швеция Густав V, като „най-великият атлет в света“. Американецът почина през 1953 година.
Джим Торп, който е от индиански произход, губи титлите си, тъй като няколко месеца по-късно стана ясно, че е получил заплащане, за да играе бейзбол в ниските дивизии в продължение на две лета, което е в нарушение на олимпийските правила в онзи период. Случилото е описвано като първият международен скандал в спорта.
За мнозина Торп остава най-великият атлет. Той е избран от агенция АП за спортист номер 1 на първата част от века в гласуване през 1950 година. През 1982-а, 29 години след смъртта му МОК връчи дубликати на златните медали на семейството му, но олимпийските му рекорди не бяха възстановени, нито статусът му като златен олимпийски медалист в двете дисциплини.
Преди две години стартира петиция за обявяването на Джим Торп за едноличен победител в петобоя и десетобоя от 1912 година. Той бе посочен от МОК като делящ първото място в официалните документи.
„Приветстваме факта, че благодарение на активната подкрепа на движението Bright Path Strong, бе намерено решение“, каза президентът на МОК Томас Бах в изявление.
„Това е една необичайна ситуация, която предизвика изключителен жест на спортсменство от националните олимпийски комитети“, добави Бах.
Световната Атлетика – ръководното тяло на леката атлетика в международен план също одобри връщането на рекордите, потвърдиха от МОК.
Джим Торп постигна три пъти по-добър резултат от най-близкия си конкурент в петобоя и записа 688 повече точки от втория в десетобоя. По време на церемонията по закриването на Игрите Крал Густав V се обръща към Торп с думите: „Господине, вие сте най-великият атлет в света“.