Руската държавна корпорация за космически дейности "Роскосмос" ще се оттегли от проекта за Международна космическа станция (МКС) след 2024 г., беше обявено след среща във вторник между генералния директор на "Роскосмос Юрий Борисов и руския президент Владимир Путин, съобщи руската агенция "Интерфакс".
"Разбира се, че ще изпълним всичките си задължения към нашите партньори, но решението и излизането от тази станция след 2024 г. е взето", каза Борисов. Според Борисов дотогава Руската федерация ще започне да формира Руската орбитална станция (РОСС).
Освен това новият ръководител на космическата агенция заяви, че основната цел на "Роскосмос" ще бъде да предостави на руската икономика необходимите космически услуги, като навигация, комуникации, предаване на данни, метеорологична и геодезическа информация.
"Изграждането на собствена руска космическа станция ще бъде ключов приоритет в усилията на "Роскосмос" за пилотно изследване на космоса", каза изпълнителният директор на "Роскосмос“ Юрий Борисов.
"Ще продължим пилотната програма в съответствие с одобрените планове. Нашите основни приоритети ще бъдат насочени към изграждането на руска космическа станция“, каза той по време на срещата си Путин.
Високопоставен служител на НАСА (NASA) каза пред Ройтерс, че Москва не е съобщила намерението си да се оттегли от орбитално партньорство със Съединените щати, което продължава две десетилетия.
Робин Гейтънс, директор на космическата станция за НАСА, каза, че нейните руски колеги не са съобщили за такова намерение, както се изисква от междуправителственото споразумение на станцията, каза тя.
"Все още няма нищо официално", каза Гейтънс пред Ройтерс на конференция на МКС във Вашингтон. "Ние буквално току-що видяхме и това. Не сме получили нищо официално".
Отношенията между САЩ и Русия във връзка с МКС бяха едни от последните връзки на гражданското сътрудничество между Вашингтон и Москва в момент, когато отношенията между двете страни достигнаха най-ниската си точка от Студената война насам в резултат на руската инвазия в Украйна.
НАСА и "Роскосмос" водеха преговори за удължаване на участието на Русия в космическата станция до 2030 г., а Белият дом по-рано тази година одобри плановете на НАСА да продължи да управлява дотогава орбиталната лаборатория.
Забележките на руския космически ръководител Борисов следваха подобен модел като неговия предшественик Дмитрий Рогозин, който по време на мандата си понякога сигнализираше за намерение да се оттегли от космическата станция - за разлика от официалните разговори между НАСА и "Роскосмос", напомня Ройтерс.
Помолена за разяснение относно плановете на руската космическа станция, говорителка на "Роскосмос" препрати агенция Ройтерс към днешните изявление на Борисов, без да казва дали това представлява официалната позиция на агенцията.