Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст на петролното производство на ОПЕК до двугодишен връх през юли

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Производството на суров петрол в рамките на ОПЕК нарасна през юли до двугодишен връх, тъй като страните от Персийския залив изпълниха обещанието си да облекчат отчасти напрегнатите световни пазари на важната енергийна суровина.

Организацията на страните износителки на петрол добави към производството си 270 000 барела на ден през юли, като лидерът в групата Саудитска Арабия представляваше около две трети от това увеличение, сочи проучване на Блумбърг.

ОПЕК и нейните партньори в рамките на формата "ОПЕК +" се споразумяха да ускорят връщането към нивата на доставки отпреди коронавирусната пандемия, тъй като пиковото лятно търсене и глобалните прекъсвания на производството тласкат цените на горивата до нива, които застрашават световната икономика. Петролният картел се събира отново в сряда, за да обмисли следващия си ход.

Докато президентът на САЩ Джо Байдън каза, че очаква "по-нататъшни стъпки" от саудитците след своето посещение в кралството през миналия месец, Рияд беше предпазлив относно плановете си. Няколко делегати от "ОПЕК +" казаха, че групата може да запази производството стабилно, когато калибрира септемврийските нива на срещата си на 3-ти август, запазвайки свободен капацитет, в случай че се наложи по-късно той да бъде използван.

Проучването на Блумбърг показва, че членовете на ОПЕК от Близкия изток са направили каквото могат, за да помогнат за увеличение на производството.

Саудитска Арабия увеличи добива със 180 000 барела на ден до 10,78 милиона барела на ден през юли, което е най-високото ниво от април 2020 г. и ниво, рядко срещано през десетилетията, през кралството се превърна в един от водещите износител на петрол.

Обединените арабски емирства и Кувейт също са добавили значителни обеми, показва проучването. Абу Даби повиши добива през юли до 3,24 милиона барела на ден, или със 113 000 на ден повече от позволеното съгласно споразумението в рамките на "ОПЕК +". Либия изглежда е на колеблив път към възстановяване след споразумение за повторно отваряне на пристанищата.

Тази допълнителна порция суров петрол от Персийския залив помогна да се компенсират неуспехите на други членове на ОПЕК.

Настояшото общо увеличение от 270 000 барела на ден представлява около две трети от увеличението, което ОПЕК трябваше да осъществи, според споразумението си за бързо рестартиране на доставките. Притеснени от неадекватни инвестиции, политическа нестабилност и санкции, повечето държави от "ОПЕК +" обаче изостават много от своите квотни цели.

Ангола и Нигерия - две страни членки, страдащи от най-остър недостиг на доставки - отчетоха отново спад на производството си през юли, както и Иран, който остава в застой в подновените ядрени преговори за облекчаване на американските санкции върху енергийната търговия на Техеран.

Не е ясно дали големите петролни играчи от Персийския залив са готови да направят повече, за да компенсират затруднените си партньори в ОПЕК.

Междувременно Съвместният технически комитет на "ОПЕК +" (JTC) намали прогнозата си за излишък на петролния пазар тази година с 200 000 барела на ден до 800 000 барела на ден, посочиха пред Ройтерс двама делегати на петролния съюз. JTC се срещна във вторник преди министерската среща в сряда на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците, водени от Русия, известни общо като "ОПЕК +".

Делегатите преди утрешната среща на "ОПЕК +" остават загрижени от заплахата по отношение на търсенето на петрол с оглед на евентуална рецесия в САЩ и продължителното въздействие на Covid локдауните в Китай относно търсенето на петрол от страна на най-големия световен вносител. Евентуалното задържане на стабилен добив за следващия месец също ще избегне и разрив с Русия, ключове член на алианса "ОПЕК +", която е изправена пред петролни санкции заради нахлуването си в Украйна.

Проучването на Блумбърг се основава на данни от проследяване на кораби, информация от длъжностни лица и оценки от консултанти, включително Rystad Energy AS, Kpler Ltd. и Rapidan Energy Group.

Междувременно петролът Брент парира сутрешното поевтинява и нараства слабо обратно над 100 долара за барел, но след вчерашен ценови спад с близо 4%.

Към 15.30 часа българско време фючърсите на петрол Брент поскъпват с 0,3% към 100,15 долара за барел, след като в началото на търговията във вторник се понижаха до 98,50 долара за барел - най-ниско ценово ниво от 25-и юли насам.

Фючърсите на американския лек суров петрол WTI пък се повишават с 0,47% към 94,40 долара за барел, отскачайки от снощно дъно около 92,40 долара за барел.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна