Основната тема за разговори е не политиката, а инфлацията, високите цени и предстоящата зима.
Зехние и колежката ѝ Севинч разказват, че някога Фотиново е било едно от големите села в област Кърджали. Имало е работа, а доходите – прилични. Сега не е така, даже традиционната за района култура – тютюнът, вече отмира.
През годините населението на Фотиново е намаляло няколко пъти. Веднъж по време на така наречената "голяма екскурзия" към Турция и втори път – с идването на демокрацията. Много от младите хора са намерили нов живот на запад.
В селото управлява ДПС, както и в останалите населени места в община Кирково. Тук изборите се печелят от Движението.
В областния град Кърджали имат сериозни критики към политиците, които доскоро представляваха региона в Народното събрание. Четири от общо петте мандата бяха на ДПС, а един – на "Възраждане". На последните избори партията на Костадинов излъчи водач на листата не от Кърджали, а от съседния град Хасково.
Политологът Димитър Димов следи отблизо политическите процеси в региона и смята, че ако партиите отново издигнат същите кандидати за депутати, нищо добро не чака Кърджали.
Според него извънредните избори са възможност за влизане на нови лица в политиката.
На 300 километра от Кърджали се подготвят за извънредните избори. В град Чорлу е най-голямата колония от наши преселници в тракийската част на Турция – над 50 000 души, голяма част от които са български граждани. Но последния вот там бяха разкрити 12 изборни бюра.
Заместник кметът Гюнер Четин също е изселник и редовно следи какво се случва в България. Не иска обаче да говори за политика, докато не мине вота. Казва, че общината в Чорлу помага на преселниците.
Повече чейте в репортажа на кореспондента ни Валя Апостолова!
Автор на снимките: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали