Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът поевтинява с близо 5% заради нови опасения за глобално икономическо забавяне

Петролните фючърси поевтиняват рязко през късния следобед във вторник с оглед на подновени опасения за забавяне на световния икономически растеж, което да доведе и до намаляване на търсенето и потреблението на важната енергийна суровина.

Към 17.45 часа българско време октомврийските фючърси на петрол Брент се понижават с 5% към и малко под 100 долара за барел. Аналогичните фючърси на американския лек суров петрол WTI (West Texas Intermediate) поевтиняват с 4,7% обратно под 93 долара към 92,40 долара за барел.

С днешното понижение беше заличено напълно вчерашното рязко поскъпване към едномесечни ценови върхове за петрола Брент (около 105,50 долара) и за американския лек суров петрол (около 97,50 долара за барел) - най-високи цени нива от 29-и юли насам.

График на петрол Брент (в долари за барел)


Вчерашното рязко поскъпване на петрола беше в резултат на опасения относно доставките както от Либия, така и от Ирак, както и възможността за намаляване на производството от страна на "ОПЕК +". Вълненията в Либия и Ирак спомогнаха за рязкото поскъпване на суровия петрол, като в понеделник търговците също така следяха протестите в Ирак, след като влиятелният духовник Моктада ал-Садр каза, че се оттегля от политиката. Поддръжниците на Садр обкръжиха петролното поле Маджнун близо до Басра в понеделник вечерта, както и рафинерията в Басра с производителност 210 хиляди барела на ден, съобщи Ройтерс.

Износът на суров петрол от Ирак, който е вторият по големина производител в ОПЕК, обаче останаха незасегнати.

По време на днешната търговия обаче започнаха отново да преобладават опасенията относно намаляване на търсенето на петрол с оглед на страховете, че агресивните повишения на лихвените проценти от страна на водещите централните банки ще забавят икономиките за продължителен период от време.

Според редица анализатори обаче ценовият спад може да бъде ограничен от коментарите през миналата седмица на енергийния министър на Саудитска Арабия, който сигнализира, че ОПЕК може да обмисли намаляване на производството при евентуално глобално икономическо забавяне и по-трайно понижение на цените.

"Оттогава редица други членове на ОПЕК подкрепиха саудитските коментари. Така че потенциално следващата среща във формата "ОПЕК +" може да бъде доста интересна, въпреки че ще бъде трудно да се оправдае намаляване на добива, когато петролът Брент се търгува около и над 100 долара за барел", посочи Уорън Патерсън, ръководител на стратегическия отдел за пазарите на суровини на банката ING. "Ние обаче продължаваме да вярваме, че потенциалната намеса от страна на "ОПЕК +" осигурява ценово дъно на пазара, което не е много под доскорошните дъна", добави той.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна