Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масови протести в Индонезия срещу поскъпването на горивата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хиляди хора се събраха на митинги в най-големите градове на Индонезия, за да окажат натиск върху правителството да отмени първото от осем години насам увеличение на цените на субсидираните горива на фона на растящата инфлация, предава "Ройтерс".

В събота президентът Джоко Уидодо заяви, че няма друг избор, освен да повиши цените на субсидираните горива с около 30 %, което е непопулярна мярка в страната с 270 млн. души население. Цените на петрола са с около 32 % по-високи от тези преди година.

До обяд в столицата Джакарта и околностите ѝ, както и в градовете Сурабая, Макасар, Кендари, Ачех и Джокякарта, се проведоха протести в рамките на поредица от демонстрации, водени от студенти и профсъюзи, които според полицията могат да привлекат десетки хиляди души тази седмица.

Хиляди полицаи бяха разположени в Джакарта, като много от тях охраняваха бензиностанциите, опасявайки се, че те могат да станат обект на нарастващ гняв заради повишаването на цените, което според профсъюзите ще засегне най-много работниците и бедните в градовете.

"Работниците наистина, наистина страдат в момента", каза Абдул Арис, служител на профсъюза.

"Цената не трябваше да се повишава", каза той и обеща да продължи да се бори, докато правителството не отстъпи.

Днешните протести започнаха мирно, без първоначални съобщения за насилие или арести, съобщи "Ройтерс".

Хиляди хора се събраха в Джакарта, носейки червени или оранжеви забрадки, марширувайки и скандирайки лозунги, осъждащи правителствения ход и призоваващи за увеличаване на минималната работна заплата.

Един от демонстрантите беше видян без риза, с крака, приковани към празен резервоар за бензин, носещ табела, подчертаваща трудностите от нарастващите разходи.

Работникът от текстилна фабрика Ади Асмади, 29 г., заяви, че ежедневните му разходи за транспорт ще се увеличат рязко.

"Ако цената на горивата се повиши и заплатите също се увеличат, това е нормално", каза той. "Ако не е така, ще възразим".

Субсидирането на горивата е чувствителен въпрос в най-голямата икономика в Югоизточна Азия, но правителството се опитва да смекчи удара чрез компенсаторни мерки, включително директни парични преводи.
По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна