Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата се преглеждат при офталмолог задължително на 1, на 3 и на 6 години

Д-р Славена Стойкова: Днешните деца носят по-често очила

Диоптърът на деца под 18 години не се измерва в оптика

Д-р Славена Стойкова - началник на отделение по Очни болести в болница "Лозенец"

"Няма официална статистика какъв процент от детската популация има очни заболявания. Но определено има прогрес по отношение на активно търсене от страна на родителите за проблеми и профилактика на очното здраве на децата им. И така все повече деца получават оптична корекция. Да, има даннни, че постоянното използване на електронни средства увеличава очните оплаквания при децата", каза за БНР д-р Славена Стойкова, началник на отделение по Очни болести в болница "Лозенец".

В навечерието на 15 септември болницата за пореден път организира безплатни прегледи за деца. През годините специалистите от Очното отделение са се включвали доброволно и в други инциативи с цел профилактита и проследаване на офталмологичните заболявания при деца.

"Това са усилия на цялата офталмологична общност и на детските очни лекари във всички големи университетски болници. Ние участваме в кампании и на общини, в детски градини, с доброволци, с Ротари клуб и със студентите от специалността "Оптометрия" на СУ", посочи д-р Стойкова.

Пет дни за безплатни очни прегледи за деца в предучилищна възраст

"Много е важно и децата, и родителите да се вслушват в препоръките на лекарите за по-щадящо и разумно поведение, за хигиена при четене, при писане, при игра с мобилни устройства. Най-добрият вариант за децата е да натоварват зрението си в светлите часове. Защото естествената слънчева светлина има спектрален състав, който е най-добър и най-физиологичен. Така, че бюротго на детето трябва да е естествено осветено, да няма изкуствено осветление, да няма отблясъци и гланцирани повърхности, детето да не си засенчва работно поле - това се нарича хигиена за очите", поясни още д-р Стойкова.

По думите й най-честата патология при подрастващите е късогледство, далекогледство, астигматизъм. Като бебета се раждат обикновено с далекогледство и това е физиологично обусловено, заради това, че очната ябълка на детето е по-малка и пречупващата му сила е такава, че образът на обекта се получава зад ретината.

"Ако това далекогледство е под един диоптър, не създава ежедневни проблеми, но ако стойностите на това вродено далекогледство са по-големи, може да има проблеми с концентрацията, замъгляване на образите, със затруднения на възприемане на материала, на учене, на четене. Тогава препоръчваме да се вземат мерки.
По международните и българските стандарти децата се преглеждат при офталмолог задължително на 1, на 3 и на 6 години. На една годинка се прави скрининг за аномалии, на три години децата са вече вербални и могат да посочват картинки на таблото в очен кабинет и на 6 - 7 години за съжаление, понякога се налага поставяне на корекция.
Отделение по Очни болести в болница

Днешните деца носят по-често очила, но определено и родителите, и личните лекари по-често правят прегледи на децата. Така се установяват несъвършенствата", посочи още офталмологът. И допълни:

"За първите очила на едно дете е важно то да си хареса рамката, тя да му е удобна, да е красива, по-възможност е по-добре да бъде пластмасова или силиконова, за да е по-лека, а и да не се притеснява детето, че носи нещо скъпо, което може да повреди. Защото най-важното в случая е, то да носи постоянно очилата.

Относно изборът на стъкла - това се прави по препоръка на офталмологът или на специалиста оптометрист. Ние в болница Лозенец сме и обучителен център и смело мога да кажа, че оптометристите са обучени на световно ниво, те ще дадат най-правилната препоръка за диоптричните стъкла.

Ако очилата се носят на изкуствено осветление, е добре да има различни покрития и филтри на стъклата, ако няма сериозен очен проблем, може да се сложат среден клас стъкла", каза още д-р Стойкова.

Началник на отделение по Очни болести в болница "Лозенец" разказа също, че при избора на това дали да се поставят очила или лещи, особено в тийнеджърска възраст, е важно да се обясни на младият човек, че е добре да има от двете.

"Очилата имат често и модна линия, по пък ги ограничава при спорт, танци и други дейности, но пък предпазват очите от различни замърсявания.

Лещите, които от своя страна дават голяма свобода, в днешно време са седмични, еднодневни, но всъщност са по-прецизни и пропускащи кислород към окото, затова са и по-нетрайни и имат малка годност. Тези, които са твърди, се препоръчват при голям диоптър, при голям астигматизъм, при заболявания на роговицата.

Затова родителите трябва да участват активно при подбора и контрола при ползването на лещи, защото тяхното използване изисква и висока хигиена", заяви още офталмологът.

Д-р Стойкова даде и препоръки как да се пазят очите на малките деца от замърсяване и убождане.

Тя поясни защо е важно измерването на диоптъра при децата под 18 години да става в специализиран очен кабинет, а за хората над 18 години това може да стане и в оптиките, в които има модерна апаратура и обучени оптометристи.

"В тези оптики не се и поставят капки за разширяване на зениците при деца до 18 години. Стойностите при класически преглед са неточни и затова се разширяват  зениците в специализиран кабинет. 

"Грижата за офталмолигичното здраве на децата днес е на по-добро ниво от близкото минало. Личните лекари и педиатрите са добре запознати с мързеливото око, с некоригираните рефракционни аномалии, и своевременно насочват децата към специалистите. А ние с профилактичните кампании запълваме празнотите", обобщи още офталмологът.

Д-р Славена Стойкова

Д-р Славена Стойкова завършва медицина с отличен успех в Медицински Университет- София през 2002г. Придобива специалност Офталмология през 2010г. Защитава дисертационен труд на тема " Амиодаронова кератопатия и връзка с реалната плазмена концентрация на медикамента" и придобива научно-образователна степен „доктор“ към Факултет по Химия и Фармация на Софийски университет "Св. Климент Охридски" през 2017г. Печели конкурс за редовен асистент по очни болести към Катедрата по хиругия на Медицинския факултет на СУ през 2010г. Води занятия по офталмология на студенти както от специалност Медицина на Медицинския факултет, така и към други факултети на Софийския университет- Оптометрия във Физически факултет, Специална педагогика в Педгогически факултет. Занимава се с обучение на чуждестранни студенти и на специализанти към Медицинския факултет на СУ. Участва в научни конференции, симпозиуми и конгреси, както и редица обучения в страната и чужбина. Има професионални интереси в областта на социално-значимите очни заболявания и на детската офталмология.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна