Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ендокринолозите: Не всеки възел над 1 см. е злокачествен, важно е дали е в хипер или хипофункция

Възли и хипофункция на щитовидната жлеза

Водещи ендокринолози са гости в този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" по темата за възлите на щитовидната жлеза

2
Д-р Николина Радулова и д-р Десимира Миронова (от ляво на дясно )

Екстракт от жлеза на петел е първото заместително лечение преди 100 години на хормоните на щитовидната жлеза. Ендокринолозите днес посочват, че намалената функция на щитовидната жлеза или хипофункцията е по-често срещана от Хашимото. Според данните в световен мащаб се увеличава процентът на злокачествените възли на щитовидната жлеза.

В зависимост от размера и типа възел, се преценява дали да се премахне или да се проследява, колко често да се прави биопсия или туморни маркери. Защо не всеки завишен туморен маркер означава рак на възела? Кога и как се прилага заместващото лечение?

Защо промяната на имуноглобулин G може да е причина за отключване на болести на щитовидната жлеза?

Кои са най - фрапиращите ненаучни примери за лечение на възли и болести на щитовидната жлеза  - за това разказваме в  този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата", който е продължение на темата за хормоните и щитовидната жлеза:

Или тук:

Гости в епизода са:

Д-р Николина Радулова, еднокринолог в 17 ДКЦ - София

✅ Д-р Десимира Миронова, ендокринолог в УМБАЛ "Света Анна"

От разговора ще научите:

Хипотиреодизъм – симптоми и профилактика

Лечение и най-честите причини за болестите на щитовидната жлеза

Възлите – най-важното за тяхното диагностициране

Проследяване на възлите

Топли и студени възли

Кога е наложително оперативното им отстраняване

Защо биописията на възела не крие опасност и не е болезнена

Кога се включва изследване и с туморни маркери

Кога се налага заместваща терапия след операция

Нарастват ли случаите на новозаболели с проблеми на щитовидната жлеза

Митове, които трябва се развенчаят по отношение на болести на щитовидната жлеза

Covid - 19 и болести на жлезите

Кои трима колеги ендокринолози препоръчват нашите гости на хората

Д-р Десимира Миронова, ендокринолог в УМБАЛ

"Хипофункцията може да е в резултат на автоимунното заболяване, може да е поствъзпалително състояние, което след време да се възстанови. Критерий за хипофункция на жлезата може да бъде проблем при сърдечно-съдовата система, нервната, метаболитната, половата. Най-тежката хипофункция на жлезата - това е микседема - тежък хипотиреоидизъм. Аз имах такава пациентка, тя беше достигнала в състояние почти в кома, с тежък общ оток на тялото, при която след постепенно и бавно заместване с хормона, успяхме да я възстановим", казва д-р Десимира Миронова, млад ендокринолог от УМБАЛ "Св. Анна".

"При възлите е важно да се проследи има или няма калцификати в него, има строги критерии, които да ни насочат кой възлел има нужда от допълнителна диганостика, от биопсия. Пациентите трябва да знаят, че няма никаква опасност по време на  биопсия, ако има злокачественост,  да се разпръсне. Това е безболезнена, безопасна и бърза манипулация, която ни дава най-точната диагностика дали има рак на щитовидната жлеза", поясни още младата лекарка.

"През 2030 година се очаква злокачествените възли на  щитовидната да бъдат третият като причина рак при жените. Но те не са агресивен тип рак, рядко дават далечни метастази, не се налага химио или лъчетерапия.

Важно е да кажем също, че не всеки възел над 1 см. означава, че е злокачествен. При тези с хиперфункция, не е притеснително, ако жлезата е в хипофунция, тогава може да се търси малигменост", обясни д-р Миронова.

Д-р Николина Радулова, еднокринолог в 17 ДКЦ - София

"Не винаги увеличената щитовидна жлеза може да е във връзка с нарушена функция. Може да е във връзка със съпътстващо заболяване. Обемът на жлезата може да е увеличен, но функцията може да е запазена - всичко зависи от хормоналните изследвания", изтъкна д-р Николина Радулова, ендокринолог в 17 ДКЦ.

По думите и при хипотиреоидизма освен оточност, кожата на пациентите е много суха, ноктите са чупливи, наблюдава се косопад, болните страдат от безсъние и чувството на студ, от зиморничавост, дори когато е топло.

"Възлите са нарушение в структурата на жлезата. Причините може да са различни - растежни фактори, инсулино подобен растежен фактор, нарушения в кръвоснабдяването на жлезата.

С напипване може да се диагностицира възел над 1 см. Така се диагностицират между 4 и 7 на сто от възлите. Над 60 на сто се установяват след ехографско изследване", допълни д-р Радулова. И още:

"Възелът се проследява ехографски като форма, големина, граници, структура, кръвоснабдяване.

5 на сто от възлите са злокачествени. При възел на 3 см. той трябва да се премахне. Имаше преди време опити да се използва тироиден хормон за лечение на възлите, но се оказа, че няма ефект", разказа още дългогодишният ендокринолог д-р Николина Радулова.

Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber




БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна