Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БЛС с рестарт на кампанията срещу насилието над медици - #ПребориГнева

Медици от Самоков са първите включени в специално разработеното от психолози на ВМА обучение

Националната кампания на БЛС срещу насилието над медици #ПребориГнева
Снимка: БЛС

23-ма лекари, фелдшери и медицински специалисти започнаха двудневен курс на обучение.  На старта на тренинга присъстваха председателя на БЛС д-р Иван Маджаров, главния секретар на съсловната организация д-р Валентин Пеев, председателя на РЛК София област д-р Роза Анева и управителя на МБАЛ "Самоков" д-р Красимира Ковачка. 

Рестартът на Националната кампания на БЛС срещу насилието над медици #ПребориГнева започва именно от Самоков, защото градът е една от невралгичните точки у нас, а медицинските екипи често са обект на вербална и физическа агресия. Припомняме, че само преди няколко  месеца лекари от Спешния център в града се барикадириха в опит да се спасят от нахлулите агресори. 

По време на обучението, което включва практически и теоритични модули, участниците ще повишат уменията си за справяне с актовете на агресия, ще повишат психологическите си умения за справяне в критични ситуации, ще усъвършенстват уменията си за разрешаване на конфликти и други. 

В помощ на лекарите и медицинските специалисти, Български лекарски съюз съвместно с психолозите от Лаборатория за психично здраве-ВМА, разработи листовки със съвети и алгоритъм на поведение при комуникация с агресивен пациент и/или близките му, които ще бъдат разпространени в цялата страна.


Проведено наскоро проучване от агенция „Тренд“ по поръчка на БЛС показа, че повече от половината лекари у нас (55 %)  са били жертва на агресия, като всеки втори медик е бил жертва на вербална агресия по време 1на работа. За сравнение, всички останали професии са се сблъсквали с агресията в много по-малки мащаби – 17. И още: за упражнена физическа агресия срещу тях споделят 7 на сто от лекарите, като за останалите професии този процент е два пъти по-малък – 3%.

"Живеем във времена, в които ще трябва да се адаптираме. Само до преди 20-тина години беше немислимо да се посегне на лекар или сестра, но за съжаление днес това се случва", каза в началото на обучението д-р Маджаров. Той допълни, че БЛС провежда различни кампании във връзка с агресията над медици, незабавно подаване на сигнали чрез горещия телефон в БЛС към Главна Прокуратура и др. 

"Последният инцидент в Шумен показа бързината на работа на тази линия и само за месец извършителите бяха наказани. Друг е моментът, че ние сами, с  известна подготовка, можем да избегнем кризисната ситуация, защото когато тя вече е факт, дори и да бъде осъден извършителят, душевната рана в пострадалия колега трудно се лекува" каза д-р Маджаров.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени