Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

28-ми и 29-ти септември в болница „Лозенец“ се организират безплатни изследвания на сърцето

Д-р Петър Илиев: Екстремно високите нива на холестерола са предсказващ фактор за ранна атеросклероза

Сърдечните страдания не винаги са рано разпознаваеми, казва младият кардиолог

2
Д-р Петър Илиев
Снимка: болница Лозенец

"Лошото при сърдечните заболявания е, че понякога първият симптом е фатален. И това е смисълът на профилактиката и на безплатните изследания и прегледи при нас в УМБАЛ "Лоценец" - да се открият хора с високо кръвно налягане или хора, които имат някакво сърдечно заболяване, за което не са предполагали", заяви за БНР д-р Петър Илиев, кардиолог в Клиника по кардиология на УМБАЛ “Лозенец”.

Във връзка със Световния ден на сърцето – 29-ти септември,  на 28-ми и 29-ти септември 2022 г. в Университетска болница „Лозенец“, се организират безплатни лабораторни (кръвни) изследвания и последващи кардиологични прегледи. Пакетът изследвания включва тропонин I, общ холестерол, триглицериди ,HDL холестерол и LDL холестерол.
Снимка: БГНЕС

"Най-често случайно се откриват вродени сърдечни заболявания, шумове на сърцето, като например при преглед за пневмония, когато се прослушва и гръдния кош и сърцето.

Най-важното за промотиране на здравето като цяло според мен е, да се открият пациентите с високо кръвно налягане и да се промитира вредността от тутюнопушенето", изтъкна д-р Илиев.

По думите му най-важните показатели, на които трябва да се обърне внимание след подобни кръвни изследвания за сърдечни проблеми, са екстремно високите нива на холестрерола - това е предсказващ фактор за ранна атеросклероза при по-млади пациенти и сърдечно-съдови заболявания.

Друг показател са завишените стойности на бъбречни маркери - това са креатинин, урея, пикочна киселина, те нерядко са завишени, когато човек дълго време е имал високо кръвно налягане. Това води до увреждане на бъбреците и съответно до увеличаване на тези показатели.

Друг показател е тропонинът, който е маркер за сърдечно страдание. Той може да бъде повишен по различни причини, но самото му повишаване означава, че се налага преглед при кардиолог и ЕКГ, а дали се налага и ехокардиография, се преценява индивидуално", посочи още кардиологът.


Д-р Илиев посъветва, ако нямате оплаквания, след 30 - та си година веднъж на пет години да правите профилактични прегледи и изследвания за здравето на своето сърце.

Този принцип важи за хората над 60 години, като общопрактикуващите лекари би следвало за разпознават кои хора са рискови за развитие на сърдечно-съдови заболявания.

"Често срещано заболяване е стенокардията. Тя също може да се установи при тези прегледи, които организираме за хората безплатно. Така пациентите ще могат да се възползват и от започване на медикаментозна терапия, като трябва да отбележим, че успехите на кардиологията в немалка степен се дължат именно на новите медикаменти.

Стенокардията трябва да се лекува, защото тя е израз на исхемичната болест на сърцето. При нея по кръвоносните съдове на сърцето има отлагания и те предизвикват страдание на сърцето.


И ако в условията на вирусна инфекция, на тютюнопушене и други фактори настъпи внезапен инцидинет, настъпва инфаркт. Това води след себи си сърдечна недостатъчност и до други страдания, не само за сърцето", каза д-р Илиев.

"Лечението на високото кръвно налягане в световен мащаб е запазило много хора от това да получат сърдечно-съдови инциденти рано или въобще да не ги получат.

За жалост българинът не контролира добре високо кръвно, най-вече заради прекомерната консумация на сол и солени храни. Тези, които спазват правилото за по-малък прием на сол и редовно физическо натоварване и разходки, ходене на пеша и избягване на обездвижването, което важи и за младите хора, не само за по-възрастните, може да избегнат проблемите със сърдечно-съдовите заболявания", изтъкна още кардиологът от болница "Лозенец" в навечерието на Световния ден на сърцето.


Още по темата в звуковия файл.

Д-р Петър Илиев започва специализация по кардиология към Клиника по кардиология на УМБАЛ “Лозенец” през 2018 година. Успешно придобива специалност по кардиология през 2022 година. По време на обучението си участва в национални и международни конгреси и симпозиуми. Има професионален интерес в областта на интервенционалната кардиология и ендоваскуларни лечение, кардиостимулация и ехокардиография.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна