В четвъртък Турската централна банка намали основния си лихвен процент за трети пореден месец, въпреки че инфлацията в страната надвиши 83% през септември, като в същото време сигнализира, че ще предприеме същата стъпка и на следващата си среща, за да сложи край на цикъла на намаляване на ставките.
Централната банка намали основната си лихвена ставка със 150 базисни пункта до 10,5% от 12% при очаквания на финансовите пазари за понижение със 100 базисни пункта.
Това е в противовес на глобалната тенденция на затягане (повишаване) на лихвите и е факт, въпреки че инфлацията в страната скочи през септември с 83,45% на годишна база.
Неортодоксалната политика, застъпвана от президента Реджеп Ердоган, остави реалните лихви дълбоко отрицателни, като днешното решение само подсилва тази тенденция.
Този ход, който идва в момент, когато повечето други централни банки по света повишават разходите по заемите (вдигат лихвите), като с днешното си решение реалния лихвен процент на Турция достигна до минус 72 процента - един от най-ниските в света.
Ердоган, идеологически противник на високите лихвени проценти, каза многократно през последните месеци, че иска разходите по заемите да паднат под 10 процента през следващите месеци.
С днешното решение общото понижение на турската основна лихва вече е с 850 базисни пункта от септември 2021 г. насам.