Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви в четвъртък по време на икономическа конференция на Латвийската централна банка, че "рецесията в еврозоната няма да е достатъчна, за да укроти инфлацията".
Една "лека рецесия" в еврозоната няма да бъде достатъчна, за "да укроти инфлацията", посочи Лагард, намеквайки, че лихвените проценти ще трябва да се повишат до нива, които да намалят търсенето и респективно инфлацията през следващата година.
Според нея рецесията не е нейния основен сценарий за еврозоната, но ако тя се случи, това няма да е достатъчно за ЕЦБ "просто да се откаже" да свали инфлацията до целевото ниво от 2 на сто.
"Трябва да продължим да изпълняваме нашия мандат и да достигнем онзи лихвен процент, който ще ни помогне да постигнем целта, която определихме като показател от 2% в средносрочен план", посочи Лагард.
Тя също така подчерта, че централната банка остава "целенасочено фокусирана върху осигуряването на ценова стабилност".
ЕЦБ увеличи лихвения си процент по депозитите от минус 0,5% до +1,5% през последните четири месеца и се очаква да обяви ново увеличение до най-малко 2% на заседанието през декември в опит да се справи с инфлацията в еврозоната, която достигна рекордните 10,7% през октомври.
Миналата седмица Лагард каза, че е постигнат "съществен напредък" в "оттеглянето на стимулиращата парична политика“ на ЕЦБ и че "на хоризонта се задава рецесия".
Въпреки това днес тя подчерта, че ЕЦБ е "решена" да върне инфлацията до нейното целево ниво от 2 на сто. Дори ако повишаването на лихвите "няма да свали цените по бензиностанциите или да облекчи проблемите с веригите на доставки", Лагард смята, че е важно да се обърне политиката на парични стимули от последните години и да се избегне хората да започнат да мислят, че инфлацията ще остане висока.
Освен това Лагард отбеляза, че ЕЦБ трябва "да бъде внимателна към потенциалните странични ефекти", тъй като финансовите пазари са взаимозависими, визирайки агресивната лихвена политика на Федералния резерв на САЩ.
Междувременно членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ - Фабио Панета, заяви, че настоящият път на паричната политика е "ясен", но той също така призна, че прилагането на правилното калибриране на паричната политика "ще бъде предизвикателство".
"По-нататъшна корекция на политиката (повишаване на лихвите) е оправдана, за да се запазят стабилни инфлационните очаквания и да се предотвратят вторични ефекти“, каза Панета. Освен това той подчерта, че правилното адаптиране на позицията на ЕЦБ трябва да следва отблизо средносрочните инфлационни развития.
В този смисъл той предупреди, че други решения или насоки могат да създадат нежелани ефекти, "постигайки малко намаляване на инфлацията в краткосрочен план", като същевременно създават сериозна "променливост на пазара и продължително забавяне на икономиката над необходимото за стабилизиране на инфлацията в средносрочен план“.