Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зеленски: Украйна ще устои на руските атаки срещу енергийните мрежи

"Трябва да си върнем цялата територия", заяви той пред "Файненшъл таймс"

Володимир Зеленски
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В интервю за "Файненшъл таймс" украинският президент Володимир Зеленски каза, че новата стратегия на Русия да унищожи инфраструктурата на Украйна и да я потопи в мрак няма да отслаби решимостта на страната да освободи цялата окупирана земя, описвайки конфликта като "война на сила и устойчивост".

От октомври насам Москва засили кампанията за бомбардировки срещу критичната инфраструктура на Украйна, надявайки се да принуди Киев да направи отстъпки въпреки напредъка на украинската армия на бойното поле.

Зеленски настоя, че няма да има трайно разрешение на войната, освен ако Русия не се изтегли от всички територии, които е окупирала.

"Трябва да върнем всички земи защото вярвам, че бойното поле е пътят, когато няма дипломация. Ако не можете да си върнете изцяло нашата територия, войната е просто замразена и е въпрос на време да се възобнови", посочи той пред "Файненшъл таймс".

В сряда Русия изстреля 70 ракети срещу инфраструктурни цели в Украйна, оставяйки около 80 процента от страната на тъмно и без вода. Всичките 15 ядрени реактора на Украйна бяха временно изключени, защото електричеството стана нестабилно.

Говорейки в президентския офис, който също е без водоснабдяване, Зеленски каза пред финансово издание, че ракетните удари тази седмица са били невъобразими в съвременния свят:

"Това беше такъв такова събитие, който не се е случвало от не знам колко години, може би от 80, 90 години - страна на европейския континент, където нямаше никаква светлина".

Потънали в тъмнина улици на Киев след руските ракетни атаки по енерегийната инфраструктута, 24.11.2023 г.

Той също така посочи, че украинците или могат да се отчаят или да се бият:

"Държавата се пребори отлично. Енергийните работници, държавното министерство на извънредните ситуации, миньорите, всички работиха, за да поправят и възстановят захранването и да осигурят поне малко вода".

До четвъртък сутринта ядрените реактори бяха свързани отново към електрическа мрежа и водата започна да се връща в някои райони на столицата Киев.

"Това е война за силата, за устойчивостта, става въпрос за това кой е по-силен", посочи той в интервюто си за "Файненшъл таймс".

Дори преди ракетните удари в сряда, половината от енергийната система на страната беше извадена от строя от вълни от руски ракетни атаки, предизвиквайки постоянни прекъсвания на тока за милиони украинци. След като водоснабдяването на цялата столица в Киев беше прекъснато тази седмица, някои жители бяха принудени да събират сняг, за да го стопят за миене и за готвене.

Киевчани на опашка за вода след нарушената от руските ракетни удари инфраструктура, 24.11.2023 г.

Украйна изпитва недостиг на резервни трансформаторни блокове за електроенергийната си мрежа от съветската ера след многократните руски ракетни удари по нейната мрежа. Страната търси резервни части от Полша и Литва и се стреми да увеличи местното производство, но сглобяването на нови агрегати отнема четири до осем месеца, посочва "Файненшъл таймс".

Олександр Кубраков, министър на инфраструктурата, каза, че Украйна се нуждае от няколкостотин милиона долара помощ - в допълнение към текущата бюджетна подкрепа - за спешно коригиране на енергийната си система.

Зеленски също така призова западните партньори на Украйна да осигурят повече оборудване за противовъздушна отбрана, за да помогнат за защитата на критичната инфраструктура, както и доставки на дизел за аварийни генератори и допълнителни количества газ, за ​​да помогнат за компенсиране на недостига на електроенергия.

Президентът посочи пред финансово издание, че атаките срещу гражданска инфраструктура показват, че Москва няма намерение да преговаря за прекратяване на войната.

"Файненшъл таймс" отбелязва, че някои западни партньори са загрижени, че всеки опит на Украйна да си върне Крим, анексиран от Русия през 2014 г. и който тя смята за ключов за своята сигурност, може да доведе до опасна ескалация от страна на Москва, вероятно дори до използване на ядрени оръжия.

Тъй като украинските въоръжени сили напреднаха срещу руските войски на юг и изток, военните цели на Украйна се втвърдиха, като страната търси връщане на територия, окупирана след началото на руската инвазия на 24-ти февруари, както и земята, окупирана от Русия през 2014 г.

Зеленски призна, че съдбата на Крим се издига в международния дневен ред.

"Разбирам, че всички са объркани от ситуацията и от това какво ще се случи с Крим. Ако някой е готов да ни предложи начин за деокупация на Крим с невоенни средства, аз ще бъда само "за". Ако решението не включва деокупация и Крим е част от Руската федерация, никой не трябва да си губи времето с това. Загуба на време е", посочи украинският президент пред финансово издание.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна