Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йоанна Дочевска: Европа е с няколко стъпки напред в опазване на чистия въздух, но това ще е без значение, ако Азия и Африка не последват примера

Диана Хаджиангелова: 90% от европейците в градовете са изложени на мръсен въздух

Пациентски представител, родител на дете с астма и спортен мениджър са гости в подкаста на БНР "В центъра на системата" по темата за по-чист въздух и за по-добро здраве

4
Снимка: ФБ / АББА - Асоциация на българите боледуващи от астма, алергии и ХОББ

По данни от Европейската Федерация на Асоциацията на болните от алергични и белодробни заболявания 90% от европейците, които живеят в градовете са изложени на вредни нива на замърсяване на въздуха.

Замърсяването на въздуха продължава да е "невидим убиец" - 430 000 живота са загубени всяка година поради излагане на прахови частици.

10 пъти повече хора са убити от замърсяването на въздуха, отколкото при пътни произшествия в ЕС.

Замърсеният въздух е първа причина за смърт, свързана със замърсяване на околната среда в световен мащаб.


Този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е посветен на темата защо чистият въздух е пътят към нашето добро здраве.

Слушайте епизода тук: 


Гости в епизода са:

Диана Хаджиангелова - председател на Асоциацията на българите боледуващи от астма, член на Европейската Федерация на асоциациите на хора с белодробни и алергични заболявания  и Глобалната платформа на пациентите с алергични и белодробни заболявания организация

✅Йоанна Дочевска - председател на Асоциацията за развитие на българския спорт

Диана Хаджиангелоав и Йоанна Дочевска (от ляво на дясно)

От разговора ще научите:

Защо в България непрекъснато не се спазва Директивата относно качеството на атмосферния въздух и отново сме дадени на съд

Къде се намира страната ни по отношение на чистотата на въздуха

Кои са най-чистите градове в света и у нас и кои най-замърсените

Как астмата и и хроничната обструктивна белодробна болест се влияят от мръсния въздух

Защо НЗОК все още не заплащата кислородолечението в домашни условия

Книжката, която показва основните замърсители на въздуха и как децата биха избегнали това със спорт

Откъде постъпва най-достоверната информация за чистотата на въздуха у нас

Кое е най-новото и достоверно приложение за поверка на чистотата на въздуха

Какви хронични болести могат да се развият заради влошено качество на въздуха

Какво сочат данните на Европейската Федерация на Асоциацията на болните от алергични и белодробни заболявания (ЕФА), чиито член e АББА

Кои са най-честите заболявания при децата, които се повлияват добре от гледна точка на чистотата на въздуха

Астмата в детска възраст и белодробната профилактика при малките деца

Кои са препоръките на СЗО, за да избегнем замърсения въздух навън и в домовете си


ЕК стартира дело срещу България, тъй като не сме реализирали всички необходими мерки за изпълнение на решението на Съда на ЕС от 5 април 2017 г., в което беше констатирано недопустимо превишаване на замърсяването на въздуха.
Пред БНР Генералният адвокат по казуса Джулиан Кокот изтъква, че частично е недопустим искът на ЕК заради Директивата за атмосферния въздух у нас.

Частично недопустим е искът на ЕК заради Директивата за атмосферния въздух у нас

"За съжаление България беше осъдена за втори път относно неспазването на директивите за чистота на въздуха. Но пък имаме новина, която е от особено значение за болните с астма и ХОББ. Европейската комисията /ЕК/ предлага по-строги правила относно замърсителите на атмосферния въздух. Според новите стандарти максимално допустимите концентрации на основните замърсители на въздуха се намаляват. Те са на базата на насоки на СЗО до 2030 година - нови стандарти за качеството на въздуха, за които се надяваме, че ще са решаващи за здравето на всички граждани на ЕС.

Подготвят се нови стандарти за качеството на въздуха


Последните години у нас се отчита много високи нива на замърсяване на въздуха. Според данните на Европейската белодробна фондация и Европейското респираторно дружество  лошото качество на въздуха допринася за сериозни хронични заболявания в детска възраст.

Децата са най-застрашени от болести дори при минимално завърсяване на въздуха. Това са сърдечно-съдовите болести, астмата, алергии, нарушена пренатална и развитие в ранна детска възраст, диабет, психичното здраве, затлъстяване, детска левкемия и др.

Замърсеният въздух в затворени помещения  е 8 - мият по ред рисков фактор за възникване на заболяване. Над 900 вида вредни вещества са засичани в затворени пространства, което е от 2-5 пъти по-високо отколкото на открито", това каза пред БНР Диана Хаджиангелова.

"По отношение на законодателстовото у нас относно мониторирането на въздуха, то е много добро. Въпросът е в контрола за неговото изпълнение. Например, според последното европейско изследване 41 на сто от българите тренират в парка, но ако този въздух там е замърсен, то спорът не им дава онова здраве, което се очаква. Ако имаше поне една компания да е осъдена, защото е замърсила въздуха, хората щяха да вярват повече на данните за чистота на въздуха.

Положителното обаче е, че в Европа вече се говори много за замърсяването на въздуха и отново Европа е една стъпка пред другите, защото там все още този дебат не е на масата", посочи пред БНР Йоанна Дочевска.

Лошото е, че всички сме в една и съща атмосфера и каквото и да правим, ако това не касае Африка и Азия, няма как да имаме добро качество на въздуха.

По-високите квартали са с по-чист въздух, по-ниските части са с по-замърен въздух. Центърът на София след храм - паметника "Ал. Невски" вече е в по-ниското и там е по-лошо качеството на въздуха.

Рано сутрин нивата на замърсяване са най-ниски и тогава разходите за децата са най-подходящи.

Но България също върви напред в тези 15 години, от които сме в Европейския съюз, трябва ни време, но е важно, че сме се ориентирали в правилната посока, макар че у нас е по-сложно заради манталитета и икономическата среда", каза още Йоанна Дочевска.




Има и ново мобилно приложение, което във всеки един момент позволява на хората да виждат актуалните данни за качеството на въздуха.

Следва продължение по темата.

Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg


Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени