Цените на природния газ в Европа се понижиха за кратко до нива, регистрирани за последно преди пълномащабната военна инвазия на Русия в Украйна през февруари, тъй като необичайно топлото време помага на европейските държави да запази запасите на синьо гориво в газовите си хранилища.
В началото на търговията в сряда януарските фючърси на нидерландския газов хъб TTF поевтиняха за кратко с близо 8% към 76,20 евро мегаватчас, което е най-ниското ниво от 22-ри февруари насам - непосредствено преди началото на руската военна инвазия в Украйна, започнала на 24-ти февруари.
По-късно през деня обаче цената на синьото гориво се възстановиха, като към края на търговия януарските TTF фючърси поскъпнаха с 1,6% към 81,35 евро за мегаватчас.
Графика на газовите TTF фючърси (в ево за мегаватчас)
Сега цените на природния газ в Европа са с повече от 75% под рекордните нива от близо 350 евро/MWh, достигнати в края на август с оглед на рекордния внос на втечнен природен газ, повишено производство на вятърна енергия и по-пълни от нормалното газохранилища на стария континент. Тъй като топлото време намалява търсенето на отопление, Европа успя да натрупа отново запасите си от газ след започналото от средата на ноември изтегляне на газ от хранилищата, включително по време на застудяването в първите седмици на декември. Съоръженията за съхранение на синьо гориво в Германия са запълнени на 88,4% към 27-и декември, а средната има запълняемост в ЕС е на 83,18%, според последни данни на Gas Infrastructure Europe. От Бъдни вечер насам Европа нагнетява повече газ в хранилищата си, отколкото тегли от тях. Сегашното ниво на запълняемост на хранилищата е с 30% по-високо от същия период на миналата година, когато Европа имаше необичайно ниски нива на съхранение, и с около 10% по-високо от средното за предходните пет години.
В същото време доставките от Русия през Украйна остават относително стабилни, а прогнозите за времето сочат нормални до над средните температури до края на тази и в началото на 2023 година.
Европа също така намали нуждите си с около една четвърт през ноември в сравнение със средното за пет години след подобен спад и през октомври.
Анализаторите обаче предупреждават, че Европа ще бъде в трудна позиция, когато се опита да възстанови запасите си от газ през следващата година, когато обемът на синьото гориво, доставяно от руските тръбопроводи, ще бъде значително по-малък, а пазарът на втечнен природен газ (LNG), от който регионът зависеше тази година, ще остане затегнат.
"За да изгради запаси от газ за следващата зима, Европа все още ще трябва да обмисли какво да направи с търсенето си, по-ниския внос на газ от руски тръбопроводи и по-голямата конкуренция за LNG, тъй като китайската икономика започва да излиза от строгите противопандемични мерки", отбеляза за "Файненшъл таймс" Глен Курокава от консултантската компания CRU.
"Ако цената на TTF газа продължи да бъде по-ниска, може да има известно преразглеждане нагоре в европейската промишлена употреба на газ, като например за производството на амоняк", каза той. "Все пак всяко увеличение може да бъде ограничено, тъй като индустриалните производствени разходи ще останат много високи. Търсенето на газ в Европа вероятно ще остане като цяло под натиск на годишна база в началото на 2023 г.", добави Курокава.
Междувременно европейските страни продължават да работят върху пакет от мерки за предотвратяване на покачването на цените на енергията, както направиха през лятото. Преди Коледа министрите от ЕС постигнаха споразумение за ограничаване на цените на газа в блока, когато близкосрочните TTF фючърси достигнат нива от 180 евро/MWh за три дни и останат с най-малко 35 евро/MWh над световните цени на втечнения природен газ.