Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йелън засилва призивите за увеличаване на финансовата помощ за Украйна преди срещата на Г-20

Джанет Йелън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън засили призивите за увеличаване на финансовата подкрепа за Украйна, за да й се помогне да се справи с едногодишната руска инвазия, като същевременно Съединените щати подготвят допълнителни 10 милиарда долара икономическа помощ през следващите седмици, съобщава Ройтерс.

Говорейки преди срещата на финансовите лидери на Г-20, които се събират в индийския технологичен център Бенгалуру, Йелън каза, че е от решаващо значение за Международния валутен фонд "да се придвижи бързо" към цялостна финансирана кредитна програма за Украйна.

"Както каза президентът Байдън, ние ще стоим до Украйна в нейната битка – толкова дълго, колкото е необходимо. Продължаващата стабилна подкрепа за Украйна ще бъде основна тема на обсъждане по време на престоя ми тук, в Индия", подчерта тя.

Украйна търси да договори с МВФ многогодишна програма за 15 милиарда долара, заяви по-рано тази седмица премиерът на страната Денис Шмихал среща с управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева в Киев.

Джент Йелън също така каза, че предишната военна, икономическа и хуманитарна помощ на САЩ на обща стойност 46 милиарда долара е позволила на Украйна да запази икономическата и финансова стабилност при "„извънредни обстоятелства".

"Нашата икономическа помощ прави възможна съпротивата на Украйна чрез подкрепа на вътрешния фронт: финансиране на критични обществени услуги и подпомагане функционирането на правителството. През следващите месеци очакваме да предоставим около 10 млрд. долара допълнителна икономическа подкрепа за Украйна", посочи тя.

Помощта на САЩ беше одобрена от Конгреса през миналия декември като част от широк законопроект за правителствено финансиране, който включва нов пакет от 45 милиарда долара за спешна военна и друга помощ за разкъсаната от война страна.

В коментарите си преди срещата на Г-20 Йелън също така каза, че глобалната икономика "днес е в по-добро положение, отколкото мнозина прогнозираха само преди няколко месеца", като избледняват опасенията, че последиците от войната в Украйна ще доведат до рязко забавяне на растежа.

Тя каза, че докато общата инфлация започна да намалява в Съединените щати и по света, е важно висшите финансови представители на Г-20 да продължат да работят за потискане на инфлацията. Тя добави: "Все още не сме вън от опасност".

Йелън също така посочи, че ценовите тавани, наложени от западните страни върху руския износ на суров петрол и нефтени продукти, помагат за стабилизиране на глобалните енергийни цени, като същевременно "съществено" намаляват енергийните приходи на Русия.

"Миналия месец приходите от петрол на Кремъл бяха с почти 60% по-ниски, отколкото непосредствено след инвазията“, каза тя, добавяйки, че това позволява на нововъзникващите пазари, включително Индия, да договорят големи отстъпки за руския петрол.

Йелън отбеляза, че страните от Г-20 трябва да работят за облекчаване на дълга, който поставя повече от половината страни с ниски доходи в дългово затруднение.

"Ще продължа да настоявам всички двустранни официални кредитори, включително Китай, да участват в смислено третиране на дълговете за развиващите се страни и нововъзникващите пазари в бедствие', каза тя.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна