Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Байдън и Шолц: Важно е да подкрепяме своевременно и в синхрон Украйна

Среща на Олаф Шолц и Джо Байдън в Белия дом
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Джо Байдън и германският канцлер Олаф Шолц проведоха разговори в петък, фокусирани главно върху войната в Украйна, върху Китай и други въпроси, предаде Ройтерс.

Двамата лидери се съгласиха по време на тяхната среща във Вашингтон, че Западът трябва да продължи да работи "в крачка", за да подкрепи Украйна с оглед на нейната война с Русия.

"Това е много, много важна година поради опасната заплаха за мира, която идва от нахлуването на Русия в Украйна", заяви Шолц и добави: "Наистина е важно да действаме заедно, да се организираме заедно".

От своя страна Джо Байдън подчерта, че САЩ и техните съюзници работят "в синхрон, за да осигурят ключова помощ за сигурността на Украйна". Той също така поздрави Шолц за помощта, оказана от Германия на Украйна:

"Вие се активизирахте, за да предоставите критична военна подкрепа. И бих казал, че освен военната подкрепа, моралната подкрепа, която оказахте на украинците, е дълбока. Дълбока", отбеляза той.

Байдън отново подчерта, че е важно да се изпрати посланието, че подкрепата за Украйна ще продължи "толкова дълго, колкото е необходимо".

"Като съюзници в НАТО, ние правим Алианса по-силен", каза още той.

Посещението на Шолц дойде дни, след като съветникът по сигурността на Байдън, Джейк Съливан, каза, че Байдън е изпратил танкове "Ейбрамс" (Abrams) в Украйна, само защото Шолц е поставил това като предварително условие за изпращане на германски танкове "Леопард" (Leopard).

Визитата на германския канцлер идва и в момент, в който Съединените щати проучват близките си съюзници относно възможността за налагане на санкции на Китай, ако Пекин предостави военна подкрепа на Русия за нейната война в Украйна, съобщиха пред Ройтерс неназовани американски служители.

Нито обаче Вашингтон, нито Берлин казват, че са видели доказателства за предоставяне на оръжия от Пекин на Москва, но американски висши представители отбелязват, че следят ситуацията отблизо.

Високопоставен служител на администрацията на Белия дом подчерта тясната координация между Берлин и Вашингтон и приветства речта на Шолц пред германския парламент ден по-рано (на 2-ри февруари), в която той призова Китай да не предоставя оръжия на Москва и поиска от Пекин да упражни натиск върху Русия да изтегли своите войски от Украйна.

Междувременно координаторът по национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви в интервю за CNN, че Вашингтон "ще се радва да види" Пекин да помага на Киев "по отношение на украинската самоотбрана'.

Освен това САЩ "биха искали да видят Китай да се присъедини към останалия свят в осъждането на тази инвазия и да не направи нищо, за да помогне на Русия да продължи да води тази война", подчерта Кърби.

Що се отнася до въпроса за изпращането на военна помощ от Пекин на Москва, американският висш служител повтори, че администрацията на САЩ все още не вярва, че Пекин е "взел решение да продължи напред" по този въпрос, въпреки че Китай все още не е изключил изрично подобна възможност.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна