Всяка година в Тайланд на 13 март отбелязват Деня на слона. В древната столица Аютая сервират зрелищен плодов пир за симпатичните гиганти. В Страната на усмивките те понякога са работни добичета, просят по улицата, а в безбройните паркове и сиропиталища се грижат за стотици животни на едно място. Слонът за тайландците е начин за изразяване на културната идентичност. В миналото са ги използвали като бойна техника във войните със съседна Бирма. А днес разиграват пред туристите батални сцени, в които Тайланд винаги побеждава, естествено.
Вероятно някои от слушателите са посещавали слонските паркове в бившия Сиам, но едва ли има много българи, които са правили педикюр на слон. Е, Екатерина Арсова е от тях. Остава още един изпит, за да стане ветеринарен лекар и затова дава научно обяснение на израза "Помни като слон". В звуковия файл може да разберете от самата нея как се е озовала като доброволец в приют за слонове в Тайланд. Защото след бригада в Америка младежите или използват спечеленото за студентските си такси или си купуват кола на старо.
В статията си за списание "Ветеринарна сбирка" Екатерина Арсова разказва как общуват слоновете помежду си – с размахване на уши и хоботи и издаване на звуци. Те безпогрешно разпознават техния махут – така се нарича човекът, който се грижи за животните.
Арсова е била част от доброволците в приют за слонове, където туристите могат да се включат в приготвянето на специалното балансирано меню за животните. Като студентка по програмата Еразъм тя изучаваше ветеринарна медицина в Пиза, където изнесе доклад на италиански и на английски с непознати страни от характера на слоновете. Както вече казах, тя може би е единствената българка, правила педикюр на слон.
Катето разказва за двата резервата за слонове в Северната част на Тайланд, където е била доброволка. Не е пропуснала обаче да разгледа наоколо, че и да стигне чак Краби на Андаманско море.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Екатерина Арсова