Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шефът на JPMorgan предупреди, че банковата кризата "все още не е приключила"

Джейми Даймън, главен изпълнителен директор JPMorgan Chase
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Главният изпълнителен директор JPMorgan Chase - Джейми Даймън предупреди в годишното си писмо до акционерите на водещата американска банка, че банковата криза "все още не е приключила“ и че дори след като премине, "ще има последици от нея за години напред".

Даймън обаче настоя, че "последните събития не приличат на това, което се случи по време на световната финансова криза от 2008 г."

Той добави, че JPMorgan иска да помогне за укрепването на по-малките регионални банки в полза на цялата финансова система.

През март имаше информации, че JPMorgan ръководи усилията на група банки да спасят First Republic Bank, като бяха направи депозити на стойност 30 милиарда долара в регионалния кредитор.

Междувременно Джейми Даймън критикува регулаторните органи във връзка с неотдавнашната банкова криза, посочвайки, че те стимулират банките да трупат държавни ценни книжа и налагат погрешни стрес тестове, предаде "Файненшъл таймс".

Даймън каза, че фалитът миналия месец на Silicon Valley Bank и организираното от швейцарското правителство поглъщане на Credit Suisse от UBS рискуват да подкопаят доверието в банковата индустрия и са накарали инвеститорите да оценяват по-голям риск от евентуална рецесия в САЩ.

В годишното си писмо до акционерите шефът на JPMorgan Chase също така отбеляза, че регулаторните правила са насърчили банките да натрупат големи портфейли от американски държавни облигации, чиято стойност падна, тъй като Федералният резерв повиши рязко лихвените проценти, оставяйки кредиторите да се оправят със загубите на хартия, което изплаши инвеститорите.

"По ирония на съдбата, банките бяха насърчавани да притежават много сигурни държавни ценни книжа, тъй като те бяха считани за високо ликвидни от регулаторите и имаха много ниски капиталови изисквания“, каза Даймън. "Още по-лошото е, че Федералният резерв не направи стрес тест на банките за това какво ще се случи, когато лихвите скочат", посочи той, цитиран от Блумбърг.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна