Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руската война прави Москва твърде зависима от китайските технологии

Снимка: Ройтерс

Преди около 10 месеца високопоставени руски служители са изразили загриженост в частни разговори относно рисковете страната да стане твърде зависими от китайските технологии, след като санкциите на САЩ и Европейския съюз затвориха достъпа до алтернативни доставчици.

Неоповестена досега оценка от Министерството на цифровото развитие, комуникациите и медиите на Русия предполага, че някои високопоставени служители се притесняват, че китайски компании като Huawei Technologies Co. Ltd. могат да доминират на руския пазар и могат да представляват риск за информационната и мрежова сигурност на страната, съобщава Блумбърг.

Европейски служители, запознати с документа, посочиха, че той предполага, че Русия се е притиснала сама в ъгъла, изпитвайки трудности да произвежда напреднали технологии и е отрязана от други външни пазари след нахлуването си в Украйна.

В доклада, изготвен през лятото на 2022 г., се подчертава, че електронните чипове, мрежовите устройства и електрониката са областите с особена уязвимост.

Оттогава руските власти са успели да внесат някои санкционирани американски и европейски компоненти през трети страни, включително през континентален Китай и Хонконг, съобщи преди време Блумбърг. Но САЩ и ЕС затягат усилията си за налагане на търговските ограничения, което предполага, че осигуряването на напреднали технологии може да стане по-трудно.

Европейските служители казаха, че оценката е била споделена между няколко души в Генералния щаб на въоръжените сили, най-висшият военен орган на Русия, както и някои от Съвета за сигурност, който включва министрите на отбраната и външните работи на страната и който се ръководи от президента Владимир Путин.

Руските притеснения, че ще страната ще стане прекалено зависими от компании като Huawei, China Mobile Ltd. и други, повтарят някои от опасенията, изразени в САЩ и от части от Европа относно риска за сигурността, свързан с използването на китайска технология в чувствителни части от техните информационни мрежи.

Анализът също така подчертава една от многото стратегически цени, които Кремъл е понесъл, след като повечето икономически връзки с ЕС и САЩ бяха прекъснати поради войната, е увеличаване на влиянието на Китай.

Длъжностни лица, запознати с бележката, казаха, че тя потвърждава по-скорошни доклади, че Русия се е опитвала да получи няколко технологии от Китай, като радиоелектроника, рутери, базови станции, микроелектроника, чипове и материали, използвани в полупроводниците.

Въпреки че служителите казаха, че документът не споменава оръжия, САЩ са санкционирали няколко китайски компании за доставка на компоненти и стоки, за които се твърди, че се използват за военни цели в Украйна.

Китайското външно министерство заяви пред Блумбърг, че не може да провери автентичността на информацията и че Пекин има нормални търговски отношения с Русия. Министерството на цифровото развитие, комуникациите и медиите в Москва не отговори на искането за коментар.

Според източници, запознати с документа, Русия е подготвила списък за китайски служители, в който са посочени стоките, от които се нуждае, включително оборудване, използвано в комуникациите, мрежите, излъчването и центровете за данни.

Руския все още имат амбиции сама да произвеждат критично оборудване, като лицата, които са говорили с Блумбърг, са казали, че меморандумът предполага, че са притеснени, че зависимостта на Кремъл от Китай също може да задържи местната индустрия. Въпреки това руската армия започна да се опита преди години да замени чуждестранни компоненти с местно произведени части в оръжейните си системи, но това усилие се провали, което подчертава предизвикателствата, пред които е изправена Москва при възпроизвеждането на напреднали технологии.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна