Държавите членки на Европейския съюз бавно се придвижват към постигане на споразумение по 11-ия пакет санкции срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, тъй като редица предложения, първоначално представени от ЕК, се очаква да бъдат смекчени, съобщава агенция Блумбърг, цитирайки източници, запознати с най-новите законодателни текстове, които са в процес на обсъждане.
Плановете за забрана на кораби, превозващи санкционирани стоки, да влизат в пристанищата на ЕС, вероятно ще отпаднат частично, докато ограниченията, свързани с трансферите от кораб на кораб и за кораби, които изключват своите навигационни системи, ще включват гратисен период от около 30 дни, посочват източниците на агенцията.
В началото на миналия месец Европейската комисия представи набор от предложения с основна цел затваряне на "вратички" за заобикаляне на настоящите санкции и засилване на прилагането им. Целта беше новите мерки да бъдат одобрени около срещата на върха на Г-7, която се проведе в Япония на 19-21 май, но около 11-ия санкционен пакет витаеше неизвестност от седмици заради редица въпроси, повдигнати от отделни страни членки.
Една от областите на безпокойство беше механизъм, насочен към трети страни, които не правят достатъчно, за да попречат на Русия да избегне санкциите. Основната цел на инструмента ще бъде да възпират правителствата да помагат на Русия и да се пресекат търговските канали, които Москва може да експлоатира. Ако дипломатическият натиск се окаже неефективен, механизмът ще позволи целенасочени ограничения върху износа на ключови стоки.
Първоначалните критерии на този инструмент обаче бяха смекчени по време на преговори между дипломатически пратеници, които вдигнаха летвата на това кога подобен механизъм може да се използва. Няколко държави членки, включително Германия, също така остават загрижени за перспективата за представяне на такъв списък от трети страни, заобикалящи санкциите, и вместо това биха предпочели първо да се изброят компаниите, нарушаващите санкции, посочи неназовани източници на Блумбърг.
Междувременно Унгария и Гърция продължават да настояват някои от техните компании да бъдат премахнати от украинския т.нар. "черен списък", които Киев нарича "международни спонсори на войната". Дискусиите по този въпрос продължават, казаха източниците на агенцията.
Други държави от ЕС пък са разтревожени от предложенията за разширяване на търговските ограничения за няколко китайски фирми, за които се твърди, че са доставяли забранени стоки в Русия.
Други предложени мерки в новия пакет включват забрана на транзитно преминаване на много стоки през Русия и официално прекратяване на петролните потоци в страната през северния ръкав на тръбопровода "Дружба", съобщи по-рано Блумбърг.
ЕС се надява пакетът да бъде договорен още следващата седмица, каза един от източниците на агенцията.