Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът поскъпва с близо 1% с оглед на притеснения за доставките

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Петролните фючърси поскъпват с около 1% по време на следобедната търговия в сряда с оглед на притеснения, свързани с доставките на важната енергийна суровина.

Повод за тези притеснения даде Енергийната информационна агенция на САЩ (EIA), която прогнозира, че глобалните петролни складови запаси ще намалят слабо през всяко едно от следващите пет тримесечия, следвайки обявеното през уикенда от "ОПЕК +" решение да продължи да ограничава добивите си и през 2024 г.

Саудитска Арабия пък еднолично реши да намали доброволно своето петролно производство с още 1 млн. барела на ден през месец юли.

"Очакваме, че тези съкращения ще окажат известен възходящ натиск върху цените на суровия петрол“, посочи EIA в своя доклад "Краткосрочна енергийна перспектива" за юни, като прогнозира цената на петрол Брент да бъде средно около 79 долара за барел през втората половина на 2023 г., а през следващата да достигне 84 долара за барел.

Агенцията също така прогнозира, че производството на суров петрол в САЩ ще достигне 12,61 млн. барела на ден през 2023 г. и 12,77 млн. барела на ден през следващата година, като това представлява повишение съответно с 0,6% за тази и с с 0,7% за 2024 г.

EIA очаква глобалното търсене на петрол да нарасне както през 2023 г., така и през 2024 г., съответно с 1,59 и с 1,70 млн. барела на ден.

Към 15,30 часа българско време фючърсите на петрол Брент поскъпват с 1% обратно към 77 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI -  0,65% към 72,35 долар за барел, заличавайки вчерашния спад.

Едно по-сериозно поскъпване на петрола обаче изглежда ограничено от продължаващите опасения относно забавящата се икономика на Китай и потенциалните рецесии в САЩ и Европа, тъй като всички това ще намали търсенето на важната енергийна суровина.

Инвеститорите също така се притесняват от перспективата за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти от водещите централни банки, което може да повлияе негативно на общото търсене, тъй като допълнително ще влоши икономическите перспективи.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна