Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шефовете на Aramco и на ОПЕК очакват по-голямо търсене на петрол

Изпълнителният директор на Saudi Arabian Oil Group (Saudi Aramco) Амин Насър заяви в понеделник, че Китай и Индия са водещи сред развиващите се икономики при повишаването на световното търсене на петрол.

Очаква се растежът на търсенето да надхвърли 2 млн. барела на ден през 2023 г., уточни Насър на енергийна конференция в Куала Лумпур, Малайзия.

Генералният секретар на Организацията на страните износителки на петрол - Хайтам Ал Гайс пък потвърди, че ОПЕК все още прогнозира глобално търсене на петрол в размер на 110 млн. барела на ден до 2045 г.

Междувременно цените на петрола се повишиха предпазливо в началото на търговията в понеделник поради опасения за доставките, след като шефът на частната военна групировка "Вагнер" Евгений Пригожин сложи край на "въоръжения поход" срещу Москва, но това повдигна съмнения относно стабилността на режима на президента Владимир Путин.

Трябва да се има предвид, че Русия е основен доставчик на петрол за азиатските страни, включително Китай и Индия, тъй като високите цени на енергията подтикнаха нововъзникващите икономики да купуват руски петрол на намалени цени.

Фючърсите на суровия петрол Брент се повишиха за кратко при старта на днешната търговия в Азия с 1,3% до 74,80 долара за барел, докато тези на американския лек суров петрол WTI - с 1,4% до 70,11 долара за барел. Последва обаче париране на голяма част от първоначалните печалби и към 08.00 часа българско време фючърсите на петрола Брент поскъпват с 0,4% към 74,15 долара, а тези на американския лек суров петрол - с 0.15% към 69,25 долара за барел.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Петролните цени се сринаха през миналата седмица с близо 4%, тъй като по-нататъшното затягане на паричната политика от водещите централни банки по света и сигналите за по-нататъшно повишаване на лихвите навредиха на перспективите за глобалната икономика и търсенето на енергия. Поредицата от бизнес PMI проучвания за развитите икономики, оповестените през миналата седмица, също сочат за рязко забавяне на активността в промишлеността и в сферата на услугите, което подкопава настроенията на пазарите, включително на петролните.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени