Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изненадващо влошаване на потребителките нагласи в Германия за септември

След известна стабилизация през летните месеци потребителските нагласи в Германия за септември се влошиха изненадващо поради намаляващите очаквания за доходите и склонността към покупки.

Това показват резултати от последното проучване на немския институт GfK сред около 2000 потребители, проведено в периода между 3-ти и 14-ти август 2023 г.

Индексът на GfK, определящ потребителски нагласи за следващия месец (за септември), се понижи до -25,5 пункта от -24,6 пункта през август и при осредните очаквания за известно подобрение до -24,3 пункта. Това е най-ниското ниво на индекса от май 2023 г. насам.

Основна причина за отслабващите нагласи сред германските потребители е значителното влошаване на очакванията за доходите на домакинствата и на склонността им за покупки, което провокира спад и при икономическите очаквания.

"Шансовете потребителските настроения да се възстановят устойчиво преди края на тази година намаляват все повече и повече", посочи Ролф Бюркл, експерт в института GfK, като същевременно добави:

"Постоянно високите нива на инфлация възпрепятстват всяко подобряване на потребителските настроения".

Тъй като има вероятност потребителските настроения да останат на ниски нива през следващите месеци, частното потребление няма да има положителен принос за цялостното икономическо развитие през тази година и по-скоро ще бъде бреме за перспективите за растежа в Германия, отбеляза още институтът GfK.

GfK индекс на потребителските нагласи в Германия


Институтът GfK използва три подиндекса - за икономическите очаквания, очакванията за доходите и склонността да се пазарува - за текущия месец (в конкретния случай за месец август), за да определи настроенията за следващия месец (за септември).

Индексът, измерващ очакванията за доходите през текущия месец (през август) се влоши рязко до -11,5 пункта от -5,1 пункта през юли, тъй като продължаващото рязко покачване на цените на храните и енергията тежи върху покупателната способност на частните домакинства.

Въпреки че инфлацията спадна леко през юли спрямо предходния месец, тя остава висока - 6,2% на годишна база. Според Федералната статистическа служба цените на храните са се повишили през юли с 11 процента, а енергийните цени - с 5,7% за същия период.

В резултат на високите цени и склонността към покупки също се влошава, като съответният индикатор на GfK за август спадна до -17,0 пункта от -14,3 пункта през юли.

Икономическите очаквания на германските потребители също са по-песимистични, като съответният индикатори спадна през август до -6,2 пункта, достигайки най-ниско ниво за настоящата 2023 г. и след като месец по-рано беше на позитивна територия от +3,7 пункта.

В допълнение към рязкото покачване на цените, нарастващата загриженост за потенциална безработица вероятно отново ще играе по-важна роля в икономическите нагласи на германците. Според актуална информация на Федералната статистическа служба, през май тази година е имало 19 процента повече корпоративна несъстоятелност, отколкото през май 2022 г. Нарастващите проценти на несъстоятелността обезпокояват служителите, когато става дума за сигурност на работните места, отбелязва институтът GfK.

Институтът за германска икономика (IW) очаква спад на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на Германия с до 0,5% за 2023 г. заради високите лихвени проценти, завишените цени на енергията и слабия износ, които парализират германската икономика.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна