Франческо Баная триумфира в Гран при на Индонезия

Франческо Баная

Италианецът Франческо Баная спечели състезанието за Голямата награда на Индонезия в клас MotoGP, 15-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм.

На пистата "Мандалика" 26-годишният пилот на "Дукати" потегли едва 13-и, но с впечатляващо представяне успя да стигне до успеха.

Баная записа шестата си победа през сезона, след като измина 27-е обиколки за 41:20.2930 минути. Така той се върна на върха в генералното класиране.

Състезанието беше изключително драматично, след като лидерът в надпреварата и победител в спринта вчера Хорхе Мартин (Испания, Prima Pramac Racing) отпадна в 13-ата обиколка, когато изглеждаше, че той контролира напълно случващото се на пистата.

Това отвори възможност пред Баная не само да поеме лидерството в шампионата, но и да спечели състезанието.

Първоначално Маверик Винялес пое лидерската позицията, но Баная направи атака седем обиколки по-късно и излезе начело.

Маверик Винялес (Испания, Aprilia Racing) и Фабио Куартараро (Франция, Monster Energy Yamaha MotoGP) завършиха съответно втори и трети в напрегната битка с пасив от 0.306 и 0.433 секунди.

След 15 старта от началото на сезона Франческо Баная отново е на върха с 328 точки.

Той има аванс от 18 точки пред втория Хорхе Мартин, който оглави временно подреждането след успеха в спринта в събота.

Третата позиция заема Марко Бедзеки (Италия, Mooney VR46 Racing Team) с 283 точки.

В клас Мото 2 първи е испанеца Педро Акоста, а в Мото 3 триумфира Диого Морейра от Бразилия, за когото това първи успех в кариерата.

Следващият кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм ще се проведе в Австралия от 20 до 22 октомври.

До края на сезона остават още пет състезания.

По публикацията работи: Петър Ненов