Канадките на полуфинал в "Били Джийн Кинг къп"

Бушар (вляво) и Дабровски донесоха третата победа на Канада.

Съставът на Канада надделя с 3-0 срещу Полша в Севиля и след 35-годишно прекъсване се класира за полуфиналите на "Били Джийн Къп", неофициално световно отборно първенство по тенис за жени.

Северноамериканките заслужиха първото място в група "С", след като спечелиха и първия си мач с 3-0 срещу домакина Испания.

18-годишната дебютантка Марина Стакусич, 258-а в световната ранглиста даде аванс на канадките след 4:6, 7:5, 6:3 срещу 63-ата в света Магдалена Френч, записвайки най-престижната победа в кариерата си и втори пореден успех срещу състезателка от топ 100 на класацията на УТА, след като вчера се справи с 65-ата Ребека Масарова от Испания.

В двубоя на първите ракети на двата тима финалистката от Откритото първенство на САЩ през 2021 година Лейла Фернандес гарантира триумфа след 6:2, 6:3 над Магда Линете, като постигна 12-а победа в последните си 13 мача в турнира.

В срещата на двойки Йожени Бушар и Габриела Дабровски оформиха успеха след 6:2, 6:3 над Вероника Фалковска и Катаржина Кава.

Така Канада изравни най-доброто си представяне в състезанието и за втори път след 1988 година достигна до полуфиналите, където очаква победителя от двубоя между САЩ и Чехия.

Американките, които са рекордьорки с 18 трофея от турнира, се наложиха зад защитаващия титлата си Швейцария с 3-0 в първия си мач от група "А", с което елиминираха миналогодишните шампионки.

Даниел Колинс победи Соня Неф със 7:6(4), 6:1, а победителката в Откритото първенство на Австралия през 2020 година София Кенин се справи с Виктория Голубич с 6:3, 6:7(1), 7:5, след като отрази мачбол при 4:5 гейма на собствен сервис в решаващия трети сет. Слоун Стивънс и Тейлър Таунзънд записаха третия успех при двойките след 6:1, 7:6(3) над Джил Тайхман и Зимона Валтерт.