Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Saudi Aramco намалява планирания максимален производствен капаците до 12 млн. барела на ден

Саудитската държавна петролна компания Saudi Aramco заяви във вторник, че ще намали планирания си максимален капацитет за устойчиво производство на петрол (MSC) до 12 милиона барела на ден, като няма да го увеличи до 13 млн. барел, както беше планирано по-рано.

Saudi Aramco посочи, че е получила директива от Министерството на енергетиката да поддържа максималния си устойчив капацитет от 12 милиона барела на ден и да не продължава да го увеличава до 13 млн. барела дневно.

"Трябва да се отбележи, че MSC се определя от държавата в съответствие със Закона за въглеводородите, приет с кралски указ в края на 2017 г. Компанията ще актуализира своите насоки за капиталови разходи, когато резултатите за цялата 2023 г. бъдат обявени през март", се казва в писмено изявление на Aramco.

Изненадващият ход идва, след като най-големият производител на петрол в света заяви през ноември, че напредва "много добре" с многомилиарден проект за увеличаване на капацитета до 13 млн. барела на ден до 2027 г., докато търсенето в Китай и Индия продължава да расте.

През миналия ноември Саудитска Арабия удължи своето доброволно намаляване на производството на петрол с 1 милион барела на ден до края на март 2024 г. в опит да допринесе за стабилността на глобалния енергиен пазар. В момента кралството разполага с капацитет за 12 млн. барела и произвежда около 9 милиона на ден, след като ограничи добива като част от усилията на ОПЕК + за съживяване на световния пазар на петрол и предотвратяване на петролен излишък, който би довел до допълнително поевтиняване на важната енергийна суровина.

Междувременно петролните фючърси се търгуват без съществени ценови движения. Към 10.45 часа българско време фючърсите на петрол Брент се понижават с 0,3% към 81,58 долара за барел, след като в началото на днешната търговия поскъпнаха за кратко над 82 долара за барел на фона на нарасналите рискове за разширяване на геополитическия конфликт в Близкия изток.

Търговците са особено предпазливи относно нарастващия риск САЩ да бъдат принудени да влязат в пряка конфронтация с Иран след атаката с дрон от подкрепяни от Иран бойци, която уби американски войници в Йордания.

Това би се отразило неблагоприятно върху износа на ирански петрол, който представляваше около 1,0-1,5% от световните доставки на петрол през 2023 г. Ракетна атака срещу петролен танкер Transfigura в Червено море през уикенда също породи страхове за нови прекъсвания на доставките.

По време на вчерашната търговия обаче цените на сорта Брент се сринаха с 1,4%, след като съд в Хонконг разпореди ликвидацията на китайския гигант в сферата на недвижимите имоти Evergrande, подхранвайки опасенията за икономическото здраве на най-големия вносител на петрол в света - Китай.

Фючърсите на американския лек суров петрол WTI също поевтиняват слабо във вторник с около 0,3% към 76,55 долара за барел, след като в началото на търговията поскъпна за кратко над 77 долара за барел, парирайки част от вчерашното поевтиняване с 1,6%.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна