Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задълбочаване на китайската дефлация през януари до 14-годишно дъно

Потребителските цени в Китай остават през януари на дефлационна територия за четвърти порeден месец, подчертавайки предизвикателствата пред управляващите в Пекин, които се опитват да съживят доверието на инвеститорите в най-голямата икономика в Азия.

Индексът на потребителките цени (CPI) във втората по сила световна икономика се понижи през януари с 0,8% на годишна база след спад с 0,3% в края на 2023 г. и пазарни прогнози за по-умерено намалени с 0,5 на сто, показват данни на официалната китайска статистика.

Това представлява намаляване на цените за четвърти пореден месец и най-дълбоката дефлация в Китай от октомври 2009 г. насам.

Графика на индекса на потребителските цени (на годишна база)


Цените на храните спаднаха с рекордно темпо от 5,9% след понижение с 3,7% през декември, инфлацията при нехранителните стоки пък се забави до 0,4% от 0,5% месец по-рано, докато спадът в транспортните цени се ускори и те се понижиха през януари с 2,4% след понижение с 2,2% в края на 2023 г.

Основна инфлация (изключвайки цените на храни и енергия) се забави през януари до 0,4% спрямо година по-рано и след растеж с по 0,6% през предходните три месеца.

В същото време индексът на производствените цени се понижи през януари с 2,5% спрямо година по-рано след понижение с 2,7% в края на 2023 г. и при пазарни очаквания за спад с 2,6 на сто.

Според икономисти и анализатори дефлационният натиск в Китай удря по печалбите на компаниите и подхранва срива на фондовия пазар.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени