Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бундесбанк: Германия вероятно се намира в рецесия

Германия вероятно се намира в рецесия, тъй като външното търсене е слабо, потребителите остават предпазливи и вътрешните инвестиции са ограничени заради високите разходи по заемите, посочва Бундесбанк в своя редовен месечен доклад за най-голямата европейска икономика, предаде Ройтерс.

Германия изпитва проблеми, откакто военната инвазия на Русия в Украйна през февруари 2022 г. повиши енергийните разходи, като немската огромна, силно зависима от тежката индустрия икономика вече навлезе в четвърто поредно тримесечие на нулев или отрицателен растеж, което се отразява негативно върху цялата еврозона.

Централната банка посочи, че брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е намалял с 0,3% през последното тримесечие на миналата година след "стагнация през първите три тримесечия...".

"Все още няма възстановяване на германската икономика. Производството може отново да намалее леко през първото тримесечие на 2024 г. С втория пореден спад на икономическото производство германската икономика ще бъде в техническа рецесия", прогнозира Бундесбанк.

С оглед на спада на икономическото производство за второ поредно тримесечие, германската икономика ще се окаже в техническа рецесия", отбеляза немската централна банка.

Това слабо представяне повдигна въпроси относно устойчивостта на германския икономически модел, като критиците твърдят, че голяма част от зависимата от енергията тежка промишленост сега е изместена от международните пазари, което изисква икономическа трансформация, посочва Ройтерс.

Правителството обаче отхвърли мрачните прогнози, твърдейки, че това е просто т. нар. "перфектна буря" от високите енергийни разходи, слабото китайско търсене и високата инфлация, която временно задържа растежа, но не поставя под въпрос фундаменталната икономическа стратегия.

Засега слабостта ще продължи, твърди Бундесбанк в последния си доклад, добавяйки, че чуждестранното промишлено търсене намалява, като същевременно се свиват и неизпълнените поръчки.

В същото време компаниите ограничават инвестициите си, отчасти защото разходите за финансиране са нараснали рязко, след като Европейската централна банка повиши лихвените проценти до рекордно високо ниво, за да се бори с инфлацията, посочва още Бундесбанк.

Според централната банка, високият ръст на номиналните заплати също оказва влияние върху фирмите и стачките в ключови сектори, като транспорта, също биха могли да натежат върху растежа през тримесечието.

Прекъсването на корабоплаването в Червено море обаче няма да има значително въздействие, тъй като има много свободен капацитет в корабоплаването и тъй като транспортните разходи са само малка част от общите разходи за стоки, прогнозира Бундесбанк.

Въпреки недобрите перспективи централната банка не очаква сериозно влошаване на пазара на труда, който досега беше изолиран от икономическата слабост, като Германия не изглежда изправена пред широкообхватна и продължителна рецесия.

"Слабата фаза в германската икономика, която продължава от началото на руската агресивна война срещу Украйна, обаче ще продължи", заключи банката.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна