Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономиката на САЩ нарасна с 3,2% през последното тримесечие на 2023 г.

За цялата изминала година БВП на САЩ се повиши с 2,5%

Икономиката на САЩ нарасна с 3,2% през последното тримесечие на 2023 г. в сравнение със същия период на предходната година и след солидна експанзия с 4,9% през предходното тримесечие, показват последни данни на Бюрото за икономически анализи към Департамента по търговия.

Това представлява лека низходяща ревизия на предишната оценка за повишение с 3,3%, но въпреки това водещата световна икономика отбеляза относително солиден растеж в края на 2023 г. с оглед на силни потребителски разходи.

Потребителските разходи, които са основен двигател на икономическия растеж, бяха ревизирани във възходяща посока до повишение през четвъртото тримесечие на миналата година с 3,0% при предишна оценка за нарастване с 2,8%. Тази възходяща ревизия се дължи най-вече на по-добри нарастване на разходите за услуги (повишение с 2,8% при предишна оценка за растеж с 2,4%).

Графика на тримесечния БВП на САЩ (спрямо година по-рано)


В същото време обаче частните бизнес запаси отнеха 0,27 процентни пункта от икономическия растеж при предишна оценка за добавени 0,07 пункта.

Държавните разходи пък нараснаха по-силно (с 4,2% при 3,3% предишна оценка). Нежилищните инвестиции също се повишиха по-силно (с 2,4% спрямо 1,9% първа оценка), както и инвестициите в инфраструктура (със 7,5% вместо с 3,2%), докато инвестициите в оборудване отбелязаха спад с 1% при предишна оценка за нарастване с 1%. Жилищните инвестиции се повишиха с 2,9% при първа оценка за растеж с 1,1%.

Износът през последното тримесечие на 2023 г. нарасна с 6,4% (при предишна оценка за повишение с 6,3%), докато вносът се увеличи с 2,7% (под предишна оценка за 1,9%).

За цялата 2023 г. икономиката на САЩ нарасна с 2,5% след повишение с 1,9% през 2022 г.

Въпреки като цяло солидните данни, има признаци за отслабване на икономическия импулс. Продажбите на дребно, новопостроените жилища, поръчките за дълготрайни стоки и промишелното производство намаляха през януари. Икономистите и анализарорите обаче не прогнозират възможност за рецесия.

Междувременно финансовите пазари очакват Фед да започне да намалява лихвените проценти през юни, а не през май, както смятаха преди време, след като от март 2022 г. централната банка на САЩ повиши основния си лихвен процент с цели 525 базисни пункта до текущия диапазон 5,25-5,50%.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна