Шумен и Ямбол с победи в първенството по баскетбол за мъже

Шумен и Ямбол с победи в първенството по баскетбол
Снимка: НБЛ

Тимът на Шумен записа домакински успех над Миньор 2015 с 67:61 (14:14, 14:15, 21:20, 18:12) в мач от 23-я кръг (втора шестица) в Национална баскетболна лига за мъже (НБЛ). Шумен постигна осма победа за сезона, а съставът от Перник претърпя трето поредно и общо 16-о поражение.

Двубоят бе оспорван и изпълнен с обрати почти до самия край, като домакините измъкнаха победата едва в последните минути. Двата тима изиграха ниско резултатно първо полувреме, след което Миньор 2015 водеше с 29:28, а след третата част резултатът бе 49:49. Гостите имаха преднина от 59:56 при оставащи пет минути и половина в мача след два точни наказателни удара на Лъчезар Тошков, но последва серия от 11:2 за противника.

Домакините надделяха в борбата под коша (47-39) и се възползваха от по-ефективната си стрелба.

Уилфрийд Ликей реализира „дабъл-дабъл“ от 21 точки и 14 борби за Шумен, а Карим Мане се отчете с 18 точки, 3 борби и 4 асистенции.

Най-резултатен за Миньор 2015 бе Лъчезар Тошков със 17 точки, 8 борбии 5 асистенции.

Отборът на Ямбол се наложи над изпадналия в сериозна криза Берое със 101:84 (27:25, 23:17, 24:16, 27:23) като домакин в друга среща от 23-ия кръг в НБЛ. За Ямбол победата бе трета поредна и общо девета, а Берое допусна пета поредна и общо 15-а загуба. Старозагорци, които преди два дни се отказаха от участие в турнира за Купата на България и освен трима чуждестранни състезатели, освободиха и наставника Андреа Марушич, бяха водени от гарда Дарин Иванов, който влезе в ролята на играещ треньор.

Гостите оказаха сериозна съпротива срещу Ямбол за 20 минути и едва в края на първото полувреме домакините поведоха с 50:45. След почивката баскетболистите на Ямбол бяха водещи в резултата и преди четвъртата част авансът им бе 74:61. До края на срещата най-голямата разлика достигна 24 точки.

Питър Кис завърши с „трипъл-дабъл“ за Ямбол, реализирайки 18 точки, 13 борби и 10 асистенции, а Кевин Хънт се отчете с 16 точки и 6 борби.

За Берое, който бе в крайно съкратен състав от общо 8 състезатели, Николай Николов оформи „дабъл-дабъл“ от 30 точки и 18 борби. Седем баскетболисти влязоха в игра за гостите от Стара Загора, но двама от тях за по-малко от 5 минути, а трима останаха на терена пълни 40 минути.

В следващия 24-и кръг от НБЛ на 6 март отборът на Шумен ще гостува на Академик Пловдив, а Миньор 2015 има мач в Ямбол. За Берое предстои гостуване на Левски също на 6 март.

Срещи от 23-я кръг в Sesasme Национална баскетболна лига за мъже (НБЛ):

Шумен – Миньор 2015  – 67:61 (14:14, 14:15, 21:20, 18:12)

Ямбол – Берое  – 101:84 (27:25, 23:17, 24:16, 27:23)

Академик Пловдив – Левски  – 82:91 (22:21, 25:25, 20:24, 15:21)

Спартак Плевен – Черно море Тича – 121:75 (32:14, 29:24, 36:18, 24:19)

11. Левски    23  7  16  1692:1796  30

12. Миньор 2015    23  7  16  1685:1899  30

По публикацията работи: Антони Йорданов