Според споделена над 1300 пъти публикация във Фейсбук в Япония стартира нова образователна система, която ще обучава децата като "граждани на света", а не само като японци.
"Учениците ще разберат и приемат различните култури и хоризонтът им ще бъде глобален, а не национален...ще изучават само 5 предмета", се казва още в публикацията (виж скрийншота по-долу).
Не става ясно кога точно стартира или вече е стартирала предполагаемата нова образователна система, наречена в поста "Смела промяна" (Futoji no henko), и какъв ще бъде нейният обхват в Страната на изгряващото слънце.
Свързахме се с Кирилка Аоки, която повече от 20 години живее в Япония и е университетски преподавател по компютърни науки в Токио. Тя е и майка на 11-годишен ученик.
"Такава информация се разпространява в интернет от 2012 г. и категорично такава програма няма. Напротив японското училище е много традиционно и консервативно, дори повече от българското училище. Японското образование е националистично настроено и децата не изучават чужди култури. Синът ми, който е в 5-и клас, не е учил нищо за историята на другите държави или за други цивилизации, както е да речем в европейското образование. Т. е. образованието е патриотично и специфично и този информация я възприемам повече като едно пожелание японското образование да се отвори повече", каза Кирилка Аоки пред БНР.
В Япония обучението по английски език започва в трети клас и е три пъти в месеца, като е повърхностно.
"Спецификата на японския език не позволява да се учат рано други чужди езици, защото тяхната писменост е много сложна, състои се от две азбуки от по 50 символа и 2000 йероглифа, които те трябва да научат за 9 години. Така че те първо отделят много внимание на японския език и смятат, че трябва да имат много силна база на японски и тогава да пристъпят към изучаване на чужд език. Учебният процес е организиран така, че учат по два-три йероглифа на ден, като учителите са много прецизни при проверяването на йероглифите. До 5-и клас се изуча само японски език, математика, морал и един предмет, който се казва "Социални предмети". В него се изучават префектурите в Япония и какво производство има в тях, също така японското общество. Важен учебен предмет е и "Физкултура", абсолютно нищо не се учи за света и за другите култури и народи“, разказа още тя.
Твърдението, че в Япония стартира нова образователна система, е НЕВЯРНО. Подробности за действащата образователна система в страната разказа пред БНР Кирилка Аоки, която е университетски преподавател в Токио. Тя подчерта, че твърдението се разпространява онлайн повече от 10 години, но категорично не отговаря на истината.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck