от 07.00 часа

Калоян Атанасов и Августин Спасов стигнаха финалите на "Дан Колов-Никола Петров"

Калоян Атанасов (в дясно) достигна до първия си финал на турнира "Дан Колов-Никола Петров"
Снимка: БФБорба

Калоян Атанасов достигна до първия си финал на турнира по борба "Дан Колов-Никола Петров".

В столичната "Асикс Арена" европейският шампион за кадети от 2022 година постигна убедителна победа над македонеца Марко Андонов - 10:0, за 2.47 минути в категория до 70 килограма свободен стил.

В решителната схватка утре негов съперник ще бъде украинецът Иван Кусак.

Останалите български борци загубиха полуфиналните си срещи и ще спорят за бронзовите отличия.

В категория до 63 килограма класически стил дебютантът Гриша Назарян отстъпи пред Августин Спасов с 2:6. На финала Спасов ще излезе срещу казахстанеца Диас Аскербай.

Олимпийският шампион Мохамадреза Гераи (Иран) не срещна проблеми срещу Дейвид Димитров, като постигна технически туш 11:0 за 1.12 минути в категория до 72 килограма на класически стил.

Съперник на иранеца във финалната схватка ще бъде Адилхан Сатаев (Казахстан), победил Иво Илиев с 15:7.

Още един иранец достигна до финалите - Махамад Нагаши, който в категория до 82 килограма класически стил се справи с Росиан Дермански с 9:6 и ще излезе за титлата срещу състезаващия се за Франция грузинец Владимери Карчаидзе.

В свободния стил световният шампион Стеван Мичич (Сърбия) ще си оспорва златното отличие с Ярослав Хурски (Украйна) при 61-килограмовите.

Радомир Стоянов в категория до 79 килограма на свободния стил. Участниците бяха по-малко и състезателите се бориха всеки срещу всеки, за да определят призьорите.

Финалите са утре вечер.

В сутрешния сеанс започва надпреварата в останалите категории, както и репешажите.

Турнирът официално беше открит от зам.-министъра на спорта проф. Даниела Дашева и президента на федерацията Христо Маринов.

По време на церемонията по случай навършване на кръгли годишнини бяха наградени Братан Ценов, селекционер на националния отбор по класическа борба (60 години), както и Генчо Зарев, дългогодишен международен съдия, който навърши 90 години.

Неговата награда получи синът му Недко Зарев, също международен арбитър.

Схватките на турнира "Дан Колов-Никола Петров" ще продължат до неделя. За отличията спорят близо 200 състезатели от 23 държави. България е представена с 53-има борци.

По публикацията работи: Петър Ненов