Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст на долара и на доходността на облигациите, спад на акциите след по-силната инфлация

Финансовите пазари вече очакват само две понижения на лихвата на Фед през 2024 г. , първото - най-вероятно през септември

Щатският долар поскъпва рязко, доходността на американските облигации се повишава, а фючърсите на фондовите индекси на Уолстрийт бележат солиден спад след по-силното от очакваното ускоряване на инфлацията в САЩ през март, което намалява вероятността за скорошно първо понижение на лихвите от страна на Федералния резерв.

Индексът на потребителските цени (CPI) на САЩ се повиши през март с 3,5% след растеж с 3,2% през февруари и очаквания за инфлация от 3,4 на сто, като в същото време основната инфлация остана на ниво от 3,8% при прогноза за забавяне до 3,7 на сто.

Това изглежда парира част от пазарните очаквания за първо понижение на основната лихва на Фед през юни и юли, като след силните данни финансовите пазари вече оценяват само две намаления на лихвата до края на годината, въпреки че през март членовете на Федералния резерв очакваха три съкращения на лихвените ставки през 2024 г.. Вероятността за първо понижение на основната лихва на Фед през юни пък спадна рязко до едва 25%, след като преди оповестяването на данните за по-високата инфлация през март тази вероятност се оценяваше на около 50 на сто. Пазарните очаквания вече се изместват към първо понижение на американските лихви чак през септември.

Търговците на фючърси на федералната фондова лихва на Фед вече очакват общо понижаване на основната американска лихва с 43 базисни пункта до края на 2024 г., което е спад от 67 пункта преди данните за инфлацията и означава евентуално съкращаване на лихвите ставки само на два пъти с по 25 базисни пункта.

В резултат на това индексът на долара спрямо останалите водещи валути поскъпва с 0,7% към 104,83 пункта. В същото време щатският долар се повиши към 152,48 йени за пръв път от 1990 г. насам, което може да засили очакванията за предстояща японска интервенция на валутния пазар в подкрепа на азиатска валута.

Еврото пък поевтинява с 0,8% към 1,0772 долара с поглед към важните дъна около 1,0700 нивото, достигнати в средата на февруари и началото на април. Паундът пък поевтинява с 0,7% към 1,2590 долара, а швейцарският франка - с 0,8% към 0,9100 франка за един щатски долар за пръв път от началото на ноември 2023 г.

Намаляващите шансове за първо понижение на американските лихви в близките месеци води и до рязко повишаване на доходността на американските държавни облигации. Доходността на 10-годишните книжа на САЩ скочи над 4,5% за пръв път от 6 месеца насам (от средната на ноември 2023 г.).

Фючърсите на американските фондови индекси пък реагират на високата инфлация със солиден спад преди началото на днешната търговия на Уолстрийт. Фючърсите на DJIA се понижават с цели 470 пункта (спад с 1,21%), на широкия индекс S&P500 - с 1,46%, а на технологичния индекс Nasda100 - с 1,59% минути преди началото на редовната борсова търговия.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени