Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родопчани се завръщат към традиционния поминък в региона - тютюна

На фона на регистрирани около 3 400 тютюнопроизводители през 2022 година през миналата са вписани малко над 7400

Снимка: facebook.com/nat2010bg

Наблюдава се завръщане на родопчани към традиционния поминък в региона - тютюна.

Заради повишения интерес към тютюнопроизводството и трудния набор на документи за регистрация, в две писма от НАТ настояват пред Министерството на земеделието и храните за удължаване на срока за вписване на тютюнопроизводителите в регистъра. През миналата година е отчетен над 115 % процента ръст на желаещите да отглеждат тютюн заради рекордните изкупни цени, каза председателят на Асоциацията Цветан Филев. През 2022 година регистрираните тютюнопроизводители са 3400, а през миналата година са били над 7400, даде пример той. Нека чуем повече за интереса към сектора, за какво настояват от НАТ във връзка с регистрацията на производителите и сушавата година, модернизира ли се бранша. Радка Петкова разговаря с председателя на НАТ Цветан Филев:

"На територията на цялата страна в трите основни тютюнопроизводителни региона - на първо място в Южна България, Източни Родопи с областите Кърджали, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Пазарджик, в пиринския край в Благоевградска област, по-конкретно в Североизточна България в четири области - Силистра, Русе, Разград, Шумен като цифри на фона на регистрирани около 3 400 тютюнопроизводители през 2022 година миналата година през стопанския цикъл на 2023 година бяха вписани малко над 7400 тютюнопроизводители. Това е ръст с над 115 % между два стопански цикъла, а за тази 2024-а само в 1първата десетдневка откакто стартира вписването в регистъра от 1 до 10 март, имаме над 6 000 тютюнопроизводители на национално ниво".

КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА ИНТЕРЕСА КЪМ ТЮТЮНА

"Три основни причини съзираме ние от НАТ 2010, но каква ще бъде крайната бройка на вписаните в регистъра тютюнопроизводители за 2024-а, ще стане ясно след края на работния ден на 31 май. Сериозен е интересът не само от нови тютюнопроизводители. Този ешалон е малък сегмент. Наблюдава се елемент на връщане към тютюнопроизводство, на отказали се в предходните години земеделски стопани. Имаме сериозно ядро, основно ядро от тютюнопроизводители, които от много години, бих казал десетки, се препитават с тютюнопроизводство и тютюнопроизводството за тях отдавна не е бизнес, а е начин на съществуване, на поминък и на осигуряване на прехрана. И втората причина да искаме това удължаване / на срока за вписване в регистъра, бел.ред./,е да могат тютюнопроизводителите да се сдобият с документите, чрез които се регистрират в регистъра. Тютюнопроизводители в Южна България срещат голям проблем при набавянето на документ, доказващ правното основание на земеделската земя.

Тоест земеделския терен, който възнамеряват да разсадят с тютюн, те не могат да си набавят документ, чрез който да покажат под каква форма го стопанисват. Три са вариантите - нотариален акт за собственост или договор за наем година за година или аренден договор за по-дълъг период от време, например петгодишен".

.



По публикацията работи: Радка Петкова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени