Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Политико": Съветници на Тръмп планират обезценяване на долара, ако той бъде избран за президент

Снимка: Алами/Ройтерс

Ново избиране на Доналд Тръмп за президент на САЩ може да има сериозни последици за щатския долар, тъй като неговите бивши икономически съветници вече кроят планове за обезценяване на зелената валута, ако той спечели тази есен надпреварата за Белия дом.

Според електронното издание "Политико" (Politico) бившият търговски съветник на Тръмп - Робърт Лайтхайзър и няколко политически съюзници ще се стремят да направят американската търговия по-конкурентоспособна чрез целенасочено отслабване на долара.

"Валутната преоценка вероятно ще бъде приоритет за някои членове на потенциална втора администрация на Тръмп, главно поради гледната точка, че по-силният долар допринася за търговския дефицит", каза пред изданието бивш служител на администрацията на Тръмп.

Лайтхайзър беше влиятелна фигура в Белия дом по време на управлението на Тръмп и главният организатори, стоящ за митата в размер на 200 милиарда долара, наложени на Китай през 2018 г. Освен това се говори, че той ще бъде избора на Тръмп за министър на финансите, ако спечели президентската надпревара тази есен.

Девалвирането на щатския долар може да звучи противоречиво, но според Института "Брукингс" това е едно от малкото неща, за които демократите и републиканците се съгласиха по време на бурния първи мандат на Тръмп.

Като президент Тръмп непрекъснато се оплакваше от силата на долара и обвиняваше други страни, че манипулират своите валути, за да спечелят надмощие в световната търговия. Той дори стигна дотам, че призова Федералния резерв да намали лихвените проценти, за да направи долара по-конкурентоспособен.

Но докато девалвацията на долара може да звучи добре на пръв поглед, тя може да има непредвидени последици. Експерти казват, че това може да не е т. нар. "златен билет" за по-силен търговски баланс и по-здрава икономика.

На теория по-слабият долар ще направи износа на САЩ по-евтин, ще увеличи цената на вноса и потенциално ще намали търговския дефицит, за който Тръмп изглежда прекалено загрижен. Но теорията не винаги дава резултат на практика, особено когато САЩ рекламират долара като световна резервна валута.

Ако целта на обезценяването на долара е да повиши цената на вноса и да защити американските компании, това може да направи местните индустрии по-малко ефективни поради липса на конкуренция.

"Девалвацията може да причини инфлация в местната икономика, тъй като цените на вносните стоки и суровини се увеличават. Това пряко влияе върху покупателната способност и жизнения стандарт на потребителите", посочи д-р Кристина Чуа, старши вицепрезидент в базираната в Сингапур компания KGI Securities. Тя нарече девалвацията "нож с две остриета", който може да накара други държави да обезценят валутите си, за да останат конкурентоспособни. Това може да предизвика т.нар. "валутна война".

Девалвацията може също така да подкопае глобалната привлекателност на щатския долар, който е доминиращата валута в международните разплащания и предпочитаният метод на плащане в много части на света.

Докато икономистите могат да обсъждат плюсовете и минусите на обезценяването на валутата, истинският въпрос е до каква степен то може да се използва за оръжие на търговията. Ако първият мандат на Тръмп е някаква индикация, по-слабият долар може да бъде придружен от наказателни мита.

Според икономиста Питър Шиф най-големият губещ от митата е средният американски потребител.

По време на управлението си Тръмп омаловажи този въпрос, като каза, че "ще бъде много лесно за американците да избегнат по-високите цени, като върнат производството у дома, където няма да се прилагат мита", посочи Шиф.

Но проблемът е, че Тръмп "изглежда вярва, че американските фирми, които са разчитали на чуждестранно производство от десетилетия, могат просто да започнат да произвеждат на вътрешния пазар", добави той.

Към днешна дата индексът на долара, определящ силата му спрямо шест други основни валути (евро, паунд, швейцарски франк, йена, шведска крона и канадски долар), е нараснал с близо 5% от началото на годината благодарение на реториката на Федералния резерв за запазване на високите лихви за по-дълго време.

Графика на индекса на долара


Според Международния валутен фонд обаче доларът е надценен много по-дълго време от само последните няколко месеца. МВФ оценява, че стойността на зелената валута е била с цели 91% над базовото си ниво през 2023 г., което е нов рекорд. Фондът също така посочва, че доларът надвишава тежестта си спрямо останалите валути поради нарастващото му търсене като глобална резервна валута и по-голямата търговия в нововъзникващите пазари.

Въпреки че надценяването може да изглежда като риск, "историята също така показва, че доларът има тенденция да се движи в многогодишни цикли", написа д-р Уилям Стърлинг, глобален стратег в базираната в Бостън инвестиционна компания GW&K.

"Като се има предвид рекордно високото му надценяване, рисковете изглеждат насочени към години на спадове", посочи той, визирайки вероятното отслабване на долара в близко бъдеще.

Това мнение се споделя от стратегическите анализатори на Vanguard - Иън Креснак и Лукас Брандъл-Ченг, според които, "нов, патентован модел на Vanguard изчислява, че щатският долар е надценен с приблизително 12% спрямо кошница от пет водещи валути към 2024 г.".

"През следващото десетилетие ние оценяваме вероятността от известно обезценяване на долара на около 75%, като най-вероятно ще има умерен спад с по 1,1% на годишна база", пишат още двамата анализатори.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна